Astăzi, 30 octombrie 2018, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a organizat o ședință cu liderii de sindicat din sectorul bugetar, cu participarea experților Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM), dl Sergiu Sainciuc, vicepreședinte, dna Ana Moldovanu și dna Elena Dimitriu, specialiști principali ai Departamentului protecție social-economică.
Subiectul-cheie al ședinței a fost proiectul de lege privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar.
Liderii de sindicat, reprezentanți ai colectivelor de muncă din sectorul bugetar, informați de către echipa Federației Sindicale „Sănătatea”, au examinat în colective, de comun cu administrația, proiectul de lege menționat, și astăzi, la inițiativa conducerii Federației, s-au întrunit în ședință.
Participanții, de comun cu reprezentanții Federației „Sănătatea” și ai Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova au discutat proiectul de lege: lacunele, punctele forte și propunerile parvenite din colective.

(022) 26-65-76