Stimați colegi, Cu prilejul Zilei lucrătorului din sistemul gaze si petrol, care se celebrează anual în prima duminică a lunii septembrie, Federaţia Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice adresează sincere felicitări tuturor lucrătorilor din sistemul de gaze si petrol al Republicii Moldova, aducându-vă cele mai calde urări de sănătate, bunăstare, prosperitate, noi realizări si performanțe în consolidarea și dezvoltarea ramurii. Sistemul de gaze și petrol are o importanţă
Având în vedere prognozele meteorologice internaționale privind înregistrarea de temperaturi ridicate în perioada de vară, este necesar să se verifice modul în care se respectă prevederile legale în domeniul securității și sănătății în muncă precum și măsurile ce se aplică în perioadele cu temperaturi extreme pentru protecția persoanelor încadrate în muncă.
Stimați colegi, Cu prilejul Zilei lucrătorului din sistemul gaze, care se celebrează anual în prima duminică a lunii septembrie, Federaţia Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice adresează sincere felicitări lucrătorilor din sistemul de gaze al țării, venind cu urări de sănătate, bunăstare, fericire și noi realizări în dezvoltarea ramurii. Sistemul de gaze are o importanţă majoră pentru economia naţională, iar activitatea profesională a lucrătorilor din domeniu contribuie la dezvoltarea
Partenerii sociali s-au întrunit marți, 31 iulie, în cadrul ședinței Comisiei naționale pentru consultări și negocieri colective (CNCNC), prezidată de ministrul Economiei și Infrastructurii, Chiril Gaburici, în cadrul căreia au fost examinate mai multe chestiuni.
Cu prilejul Zilei Sindicalistului, Federația Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova, aduce mulțumiri tuturor liderilor sindicali și membrilor de sindicat, pentru promovarea principiilor sindicalismului modern, dialogului social constructiv și consolidarea mișcării sindicale în obținerea unor scopuri comune: protejarea drepturilor membrilor de sindicat, apărarea intereselor profesionale, economice și sociale. Vă doresc multă sănătate, prosperitate, să aveți parte de trai decent și să obţineţi în viitor succese
Comitetul Confederal al CNSM a adoptat astăzi, 21 decembrie, o hotărâre prin care a declarat anul 2018, anul contractelor colective de muncă. Prin această decizie se urmărește creșterea rolului contractului colectiv de muncă ca instrument de bază de sporire a nivelului de protecție al drepturilor și intereselor social-economice și de muncă ale salariaților, membri de sindicat.

(022) 26-65-76