Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM), partenerul social al Ministerului Sănătății în elaborarea proiectului și implementarea regulamentului privind salarizarea angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul de asigurare obligatorie de asistenţă medicală (AOAM), susține doar majorarea salariului pentru lucrătorii medicali cu 20% din 1 iulie 2016, dar nu și implementarea noului mecanism de salarizare.
Despre aceasta CNAM a anunțat Ministerul Sănătății în luna noiembrie 2015, când a venit cu primul aviz la proiectul propus de autoritatea de politici în Sănătate. „CNAM susţine majorarea, începând din 1 iulie, a salariilor lucrătorilor medicali cu cel puţin 20%. CNAM a propus aplicarea noului regulament de salarizare după data de 1 iulie 2016 pentru a asigurata creşterea uniformă a lefurilor tuturor angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice, fapt care nu este garantat de noul regulament.”, a comunicat CNAM la solicitarea MedNews.

(022) 26-65-76