secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

Să contribuim la îmbunătățirea unei vieți

Eugen Petrașcu, colegul nostru, care a activat în calitate de medic anestezist la Institutul de Medicină Urgentă din mun. Chișinău, a participat la lichidarea consecințelor avariei de la Ciornobîl (1986-1988) și la ameliorarea conflictului de pe Nistru (1992), după o luptă îndelungată cu o boală incurabilă a cedat, lăsând în urmă îndurerați soția și cei 4 copii. Regretatul Eugen Petrașcu s-a stins din viață dar n-a mai apucat să primească

De - adminfscre

Ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea”

La 23 decembrie, curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova. La ședință au fost prezenți membrii Biroului Executiv și ai Comisiei de Cenzori ale Federației. Participanții au făcut totalurile anului 2016 și au trasat obiectivele de activitate pentru anul 2017. Planul de activitate al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova îl puteți găsi AICI. Concomitent au fost puse în discuție chestiunile cu privire la unele

De - adminfscre

  Stimați colegi!   Frumoasele sărbători de iarnă   ne oferă plăcuta ocazie de a Vă transmite   cele mai sincere urări de bine.   Crăciunul să Vă găsească   sănătoși și fericiți alături de cei dragi,   iar Anul Nou 2017   să Vă aducă bunăstare, pace sufletească,   prosperitate și forțe pentru noi realizări.   Crăciun Fericit! La Mulți Ani!      Preşedinte                       Margareta STRESTIAN    

De - adminfscre

Consolidarea parteneriatului social în unitățile medico-sanitare din municipiul Bălți

Astăzi, 20 decembrie, membrii comisiilor de dialog social „angajator-salariați” nivel de unități, membri ai comitetelor sindicale ale organizațiilor sindicale primare afiliate la Consiliul Municipal Bălți al Federației Sindicale „Sănătatea” au beneficiat de un seminar educațional cu genericul „Consolidarea parteneriatului social în unitățile medico-sanitare din municipiul Bălți”. Formatorii Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova: Aurel Popovici, președintele Federației; Igor Zubcu, vicepreședintele Federației; Mihail Dutca, consilier principal al Federației și Stella Gorea, președintele

De - adminfscre

Singura companie din țară la care organizaţiei sindicale i se alocă lunar 1% din fondul de salarizare

Organizaţia sindicală din cadrul Companiei petroliere „LUKOIL-Mol­dova” a fost creată în anul 2001, fiind afiliată Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova,  avînd  scop soluţionarea unor  conflicte de muncă de la întreprindere. După reorganizarea companiei, organizaţia sindicală s-a menținut şi a reuşit să atragă şi noi membri de sindicat de la alte două companii. Oamenii care lucrează la aceste companii au înţeles că liderii sindicali