Reprezentanți ai Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova au participat la lucrările Forumului Comisiei de Tineret din cadrul CNSM.
Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) a examinat proiectul hotărârii Guvernului Republicii Moldova despre aprobarea Regulamentului privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală și a înaintat URMĂTOARELE.
Luni, 13 iunie 2016, cu începere de la ora 11:00, în scuarul Ministerului Agriculturii, Federația Sindicală „Sănătatea”, va organiza un flashmob, cu genericul „NU agresați cadrele medicale!”. Scopul acțiunii este de a sensibiliza factorii de decizie întru realizarea revendicării nr.11 aprobată de Congresul VI al Federației, vizând completarea Codului contravențional, în vederea instituirii sancțiunilor administrative pentru persoanele ce atentează la onoarea, demnitatea, integritatea psihică și fizică a lucrătorilor medicali. La

(022) 26-65-76