Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova de comun cu Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a organizat și desfășurat, în perioada 20-22 septembrie 2019, la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”, competițiile sportive finale din cadrul Spartachiadei XXXIII-a a lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova.
La activitățile solemne au participat dna Ala Nemerenco, ministrul al Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, dl Mihail Hîncu, vicepreședinte al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, dna Margareta Strestian, președinte al Federaţiei Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice din Republica Moldova și reprezentanți ai Federației „SANITAS” din România.
La Spartachiadă au participat circa 450 lucrători medicali, suporteri, amatori ai sportului şi ai culturii fizice din 30 instituţii medicale republicane, municipale, raionale, farmaceutice, private și de învăţământ.
Competiţiile s-au desfășurat la următoarele probe sportive: fotbal, volei feminin, volei masculin, tenis de masă, şah, jocul de dame și aruncarea darţului.

(022) 26-65-76
