Anual, a 7-a zi a lunii octombrie este dedicată muncii decente. Conceptul presupune remunerare corectă, securitate în timpul serviciului, oportunităţi de dezvoltare profesională, libertate de exprimare, participare activă în luarea de decizii şi, nu în ultimul rând, egalitate de şanse între bărbaţi şi femei. Organizaţia Internaţională a Muncii recomandă guvernelor lumii să adopte măsuri care să asigure munca decentă, o condiţie esenţială pentru reducerea sărăciei şi o dezvoltare durabilă şi
Cu prilejul alegerii Dumneavoastră în funcție de rector al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova, din numele Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, Vă aducem sincere felicitări și urări de bine și ne exprimăm dorința de a avea, și în continuare, o conlucrare eficientă și fructuoasă întru consolidarea și dezvoltarea sistemului de sănătate, îmbunătăţirea calității asistenței medicale populației și sporirea veniturilor
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova Vă informează, că conform scrisorii Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova nr. 698 din 09.09.2019, serviciile Laboratorului Controlul Factorilor de Risc al Inspectoratului Muncii al Sindicatelor, privind măsurarea/investigarea și evaluarea factorilor fizici (microclimat, iluminat, zgomot, vibrație și câmp electromagnetic) în mediul ocupațional și ambiental, se vor efectua în baza cererii de solicitare, cod:CSM 7.1 depusă de solicitanți (modelul se anexează). Cererea de solicitare a măsurărilor
În perioada 24-25 septembrie 2019, în București, România are loc seminarul regional EPSU privind digitalizarea și strategiile de negociere colectivă.
Obiectivul seminarului îl constituie tema mai largă a digitalizării și modul în care negocierea colectivă, poate atenua orice impact potențial negativ asupra lucrătorilor. În situația în care negocierea colectivă nu are loc, există alte mecanisme care oferă certitudinea că lucrătorii sunt cel puțin informați și consultați în privința aspectelor legate de restructurare, inclusiv a celor privind digitalizarea sub o formă oarecare.
În prima zi a seminarului se analizează: organizarea muncii și echilibrul dintre viața profesională și cea personală. Digitalizarea a readus multe aspecte privind timpul de lucru pe agenda negocierilor colective. Acestea includ reducerea timpului de lucru cauzată de automatizare și raționalizare, reglementarea muncii TIC la domiciliu sau în afara orelor normale de program, disponibilitatea, monitorizarea și documentarea timpului de lucru, numărul maxim de ore și remunerația. Limitele din ce în ce mai estompate dintre viața profesională și cea privată reprezintă, de asemenea, o problemă. Digitalizarea poate oferi oportunități și valoare adăugată pentru lucrători, dacă există condiții-cadru și norme de facilitare. În același timp, s-a demonstrat că digitalizarea poate înrăutăți situația lucrătorilor, dacă nu există reglementări sau dacă nu s-au definit reguli în domenii precum lucrul în afara programului normal, dreptul la deconectare și telemunca digitală echitabilă.

(022) 26-65-76
