secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

APEL către Angajatorii şi Liderii de sindicat din ocrotirea sănătăţii

Unul din principiile de bază ale reglementării raporturilor de muncă şi ale altor raporturi legate nemijlocit de acestea, principii ce reies din normele dreptului internaţional şi din cele ale Constituţiei Republicii Moldova este asigurarea dreptului sindicatelor de a exercita controlul obştesc asupra respectării legislaţiei muncii (art.5 lit. p) din Codul muncii).

Ghidându-ne de principiul menţionat, venim cu apelul către toţi Angajatorii şi Liderii de sindicat din instituţiile medico-sanitare de a realiza principiul de asigurare a dreptului fiecărui salariat la condiţii echitabile de muncă, inclusiv la condiţii de muncă care corespund cerinţelor securităţii şi sănătăţii în muncă, şi a dreptului la odihnă, inclusiv la reglementarea timpului de muncă, a pauzelor de odihnă zilnice, a zilelor de repaus (art.5 lit. d) din Codul muncii).

Unul din drepturile salariatului este asigurarea unui loc de muncă, în condiţiile prevăzute de standardele de stat privind organizarea, securitatea şi sănătatea în muncă, de contractul colectiv de muncă şi de convenţiile colective (art.9 alin.(1) lit. c) din Codul muncii), inclusiv, la informarea deplină şi veridică privind condiţiile de activitate.

Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin Codul muncii. Orice înţelegere prin care se urmăreşte renunţarea salariatului la drepturile sale de muncă sau limitarea acestora este nulă (art.9 alin. (1¹) din Codul muncii).

Totodată, fiecare Angajator este obligat să asigure salariaţilor condiţiile de muncă corespunzătoare cerinţelor de securitate şi sănătate în muncă (art.10 alin.(2) lit. e) din Codul muncii), inclusiv, să informeze şi să consulte salariaţii referitor la situaţia economică a unităţii, la securitatea şi sănătatea în muncă şi la alte chestiuni ce ţin de funcţionarea unităţii, în conformitate cu prevederile Codului muncii.

De - adminfscre

ACȚIUNI întreprinse de către Federația Sindicală „Sănătatea” întru susținerea angajaților din sistemul de sănătate în combaterea virusului COVID-19, până la 11 aprilie 2020

1. Adresarea Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” către Ministrul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, dna Viorica Dumbrăveanu (din 28.02.2020), prin care s-a solicitat: – instruirea și informarea personalului medical privind riscurile profesionale și măsurile de protecție împotriva îmbolnăvirii de coronavirus; – asigurarea personalului medical cu echipamnet individual special de protecție; – organizarea examenului medical și supravegherea permanentă a stării sănătății lucrătorilor, în timpul orelor de muncă, în toate instituțiile din ramură. 2. Adoptarea

De - adminfscre

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova solicită acordarea a 100% supliment la salariu pentru toți lucrătorii

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova, în calitate de reprezentant al lucrătorilor din sectorul sănătății în cadrul raporturilor de muncă, inclusiv plata muncii, este îngrijorată de răspândirea virusului COVID-19 și de infectarea în număr foarte mare a lucrătorilor medicali din diferite domenii ale sistemului de sănătate. În acest context, Federația Sindicală „Sănătatea” solicităm, în numele tuturor lucrătorilor din ramura sănătății acordarea a 100% supliment la salariu pentru toți lucrătorii pe perioada

De - adminfscre

ZIUA MONDIALĂ A SĂNĂTĂŢII

Ziua mondială a sănătăţii este marcată, anual, la 7 aprilie, data în care a intrat în vigoare Convenţia Organizației Mondiale a Sănătății. Începând cu anul 1950, în fiecare an, este identificată o temă de sănătate specifică unui domeniu prioritar ce provoacă îngrijorare pentru Organizaţia Mondială a Sănătăţii. Ulterior, sunt organizate un șir de activităţi de sensibilizare şi informare a publicului, inclusiv distribuirea materialelor informative, organizarea seminarelor, conferințelor, meselor rotunde și

De - adminfscre

VĂ ROG SA CONTRIBUIȚI LA SCĂDEREA CONTAMINĂRII ÎN SPITALE APLICÂND CONCEPTUL: DISTANȚARE MEDICALĂ

Cunoasteti, desigur, scurtul instructaj inainte de fiecare decolare, in avion “în eventualitatea puțin probabilă a depresurizării cabinei, măștile de oxigen vor cădea automat din tavan. Persoanele însoțite de copii își vor pune mai întâi propria mască și abia apoi pe cea a copilului”. Prima data trebuie sa ne protejam pe noi insine, pentru a putea ajuta pe altii, indiferent cat de vulnerabili.

In contextul pandemiei, lucrurile devin chiar si mai categorice: daca nu ne protejam, nu numai ca nu vom avea capacitatea de a-i ingriji pe altii, dar putem chiar sa infectam persoane mult mai vulnerabile, aflate in grija noastra.

Si sa nu uitam ca si noi, personalul medical, suntem o categorie mai vulnerabila. In Italia >4800 cadre medicale au fost infectate – 8,3 % din totalul cazurilor! In Spania, numarul creste la >5000, iar procentajul creste chiar la 4%. Sigur ca ne putem astepta la un procentaj mai mare de infectii, datorita expunerii.

Dar surpriza cu adevarat neplacuta este alta: cadrele medicale tind sa prezinte forme mai severe ale bolii decat populatia generala de aceeasi varsta. Aduceti-va aminte doar de tragicul deces al D. Li Wenliang, cel care a semnalat primul aparitia acestui virus, la doar 34 de ani! Exemplele pot urma, cu varste chiar si mai mici. O explicatie posibila ar fi expunerea la o incarcatura virala mai ridicata in cadrul personalului sanitar.

Multe necunoscute, dar o singura certitudine: trebuie sa ne protejam!