secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

Propunerile Federației Sindicale „Sănătatea” cu privire la implimentarea ununi nou Regulament privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare finanțate de la bugetul de stat, subordonate Ministerului Sănătății

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova, repetat, Vă informează că Ministerului sănătății propune implimentarea unui nou proiect de Regulament privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare finanțate de la bugetul de stat, subordonate Ministerului Sănătății.

În acest context, la 25 noiembrie 2016, sindicaliștii din ramura sănătății s-au întrunit în ședință pentru a discuta noul Regulament menționat. Astfel, președinții comitetelor sindicale prezenți la ședință au menționat un șir de propuneri pentru modificare vizând noul Regulament.

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova le-a examinat și a prezentat propunerile parvenite din colectivele de muncă la proiectul hotărârii Guvernului „Pentru aprobarea Regulamentului privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare finanțate de la bugetul de stat, subordonate Ministerului sănătății”, plasat pe pagina web a Ministerului sănătății.