APROBAT la şedinţa Biroului Executiv al FSCRE prin Hotărîrea nr. 10/1 din 7 iunie 2016 R E G U L A M E N T U L Comisiei de Tineret a Federaţiei Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice
Fraţii Abram şi Veniamin Grinfeld, rezidenţi în oraşul Odesa, au fondat în anul 1916 la Chişinău „Casa comercială Grinfeld”, firmă specializată în comercializarea produselor farmaceutice şi de parfumerie. În toamna anului 1939, în baza firmei respective, a fost fondat un laborator, atestat în documentele de arhivă drept „Laboratorul chimico-farmaceutic „Farmaco”.
Rolul lucrătorului medical într-o societate este vital. De aceea, astăzi, trebuie să conştientizăm că avem o sarcină dificilă şi, totodată, extrem de importantă – de a acorda asistență medicală de calitate populației. Cu prilejul sărbătorii profesionale, manifestăm deosebit respect față de modul în care Dumneavoastră v-aţi încadrat în procesul de acordare a asistenței medicale. Înaltul profesionalism, principialitatea şi devotamentul sunt acele calităţi profesionale pe care le întrunesc lucrătorii medicali, executându-şi
La 14 iunie curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, la lucrările căreia au participat liderii organizațiilor sindicale raionale, municipale și republicane. Una din cele mai discutate chestiuni a fost cea cu privire la proiectul Hotărârii Guvernului Republicii Moldova „Despre aprobarea Regulamentului privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală”. În rezultatul dezbaterilor, Biroul Executiv al Federației
Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM), partenerul social al Ministerului Sănătății în elaborarea proiectului și implementarea regulamentului privind salarizarea angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul de asigurare obligatorie de asistenţă medicală (AOAM), susține doar majorarea salariului pentru lucrătorii medicali cu 20% din 1 iulie 2016, dar nu și implementarea noului mecanism de salarizare.
Despre aceasta CNAM a anunțat Ministerul Sănătății în luna noiembrie 2015, când a venit cu primul aviz la proiectul propus de autoritatea de politici în Sănătate. „CNAM susţine majorarea, începând din 1 iulie, a salariilor lucrătorilor medicali cu cel puţin 20%. CNAM a propus aplicarea noului regulament de salarizare după data de 1 iulie 2016 pentru a asigurata creşterea uniformă a lefurilor tuturor angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice, fapt care nu este garantat de noul regulament.”, a comunicat CNAM la solicitarea MedNews.
La 14 iunie curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, cu participarea membrilor Biroului Executiv, ai Comisiei de Cenzori și ai Consiliului Republican. La lucrările ședinței au participat și secretarul de stat, dl Nicolae Jelamschi, viceministrul Sănătății, dna Liliana Iașan, președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, dl Oleg Budza. În cadrul ședinței au fost puse în discuție următoarele chestiuni: 1. Cu privire la

(022) 26-65-76