secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

Regulamentul Comisiei de Tineret a FSCRE

  APROBAT                                              la şedinţa Biroului Executiv al FSCRE                                                 prin Hotărîrea nr. 10/1  din 7 iunie  2016     R E G U L A M E N T U L Comisiei de Tineret a Federaţiei Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice  

De - adminfscre

Salariaţii de la „Farmaco” SA vor avea condiţii de muncă la standarde europene

Fraţii Abram şi Veniamin Grinfeld, rezidenţi în oraşul Odesa, au fondat în anul 1916 la Chişinău „Casa comercială Grinfeld”,  firmă specializată în co­mercializarea produselor farmaceutice şi de parfumerie. În toamna anului 1939, în baza firmei respective, a fost fondat un laborator, atestat în documentele de arhivă drept „Laboratorul chimico-farmaceutic „Farmaco”.

De - adminfscre

Ziua Lucrătorului Medical şi a Farmacistului

Rolul lucrătorului medical într-o societate este vital. De aceea, astăzi, trebuie să conştientizăm că avem o sarcină dificilă şi, totodată, extrem de importantă – de a acorda asistență medicală de calitate populației. Cu prilejul sărbătorii profesionale, manifestăm deosebit respect față de modul în care Dumneavoastră v-aţi încadrat în procesul de acordare a asistenței medicale. Înaltul profesionalism, principialitatea şi devotamentul sunt acele calităţi profesionale pe care le întrunesc lucrătorii medicali, executându-şi

De - adminfscre

Implementarea noului sistem de remunerare a muncii

La 14 iunie curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, la lucrările căreia au participat liderii organizațiilor sindicale raionale, municipale și republicane. Una din cele mai discutate chestiuni a fost cea cu privire la proiectul Hotărârii Guvernului Republicii Moldova „Despre aprobarea Regulamentului privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală”. În rezultatul dezbaterilor, Biroul Executiv al Federației

De - adminfscre

CNAM susține majorarea salariului, dar nu și noul regulament de salarizare

Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM), partenerul social al Ministerului Sănătății în elaborarea proiectului și implementarea regulamentului privind salarizarea angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul de asigurare obligatorie de asistenţă medicală (AOAM), susține doar majorarea salariului pentru lucrătorii medicali cu 20% din 1 iulie 2016, dar nu și implementarea noului mecanism de salarizare.

Despre aceasta CNAM a anunțat Ministerul Sănătății în luna noiembrie 2015, când a venit cu primul aviz la proiectul propus de autoritatea de politici în Sănătate. „CNAM susţine majorarea, începând din 1 iulie, a salariilor lucrătorilor medicali cu cel puţin 20%. CNAM a propus aplicarea noului regulament de salarizare după data de 1 iulie 2016 pentru a asigurata creşterea uniformă a lefurilor tuturor angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice, fapt care nu este garantat de noul regulament.”, a comunicat CNAM la solicitarea MedNews.

De - adminfscre

Ședința Biroului Executiv

La 14 iunie curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, cu participarea membrilor Biroului Executiv, ai Comisiei de Cenzori și ai Consiliului Republican. La lucrările ședinței au participat și secretarul de stat, dl Nicolae Jelamschi, viceministrul Sănătății, dna Liliana Iașan, președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, dl Oleg Budza. În cadrul ședinței au fost puse în discuție următoarele chestiuni: 1. Cu privire la