Mişcarea sindicală din întreaga lume desfăşoară la 7 octombrie „Ziua Mondială a Muncii Decente” (World Day for Decent Work), instituită la iniţiativa Confederaţiei Internaţionale a Sindicatelor (CIS). Ziua Mondială a Muncii Decente, după cum se menţionează în sursele oficiale, este perioada mobilizării forţelor publice-sociale, când sindicatele din toată lumea revendică asigurarea remunerării decente şi echitabile a muncii, locuri calitative de muncă, protecţie socială sigură, respectarea drepturilor şi libertăţilor angajaţilor. Manifestările
În legătură cu expirarea, în anul 2014, a mandatului de împuternicire a organelor de conducere și a liderilor organizațiilor sindicale primare, teritoriale și asociațiilor, membre ale Sindicatului „Sănătatea” și în conformitate cu Statutul Sindicatului, în baza hotărârii Consiliului Republican al Sindicatului „Sănătatea”, nr.V-04 din 11.04.2014 „Cu privire la organizarea adunărilor şi conferinţelor de dare de seamă şi alegeri”, Biroul Executiv al Sindicatului „Sănătatea” solicită respectuos președinților Comitetelor sindicale ale instituțiilor medico-sanitare, farmaceutice și de învățământ să organizeze și să desfășoare adunările/conferințele în conformitate cu Regulamentul privind convocarea, organizarea și desfăşurarea adunărilor/conferințelor de dare de seamă şi alegeri ale organelor de conducere a organizaţiilor sindicale membre din cadrul Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova.
La 19-21 septembrie curent la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă” a avut loc Spartachiada III-a a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova organizată în comun cu Comitetul Național Olimpic din Republica Moldova și centrele sindicale național-ramurale – membre ale CNSM. Echipa Sindicatului Sănătatea a fost reprezentată de 42 sportivi selectați din colectivele de muncă învingătoare la Spartachiada XXIX a Sindicatului „Sănătatea”. Biroul Executiv al Sindicatului „Sănătatea”

La 12-14 septembrie 2014, la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul-lui-Vodă” s-au desfăşurat competiţiile finale ale Spartachiadei XXIX-a a lucrătorilor ocrotirii sănătăţii, organizată de Sindicatul „Sănătatea” în comun cu Ministerul Sănătăţii.
Deschiderea celei de a 29 ediție a Spartachiadei lucrătorilor medicali a fost făcută de Victor Benu, președintele Sindicatului „Sănătatea”. El a menționat importanța practicării sportului pentru a avea un mod sănătos de viață. Reprezentantul Ministerului Sănătăţii, dl Octavian Grama, a salutat participanţii şi le-a dorit succes.
La Spartachiadă au participat circa 600 amatori ai sportului şi culturii fizice, reprezentanţi ai 38 colective din instituţiile de învăţământ, republicane, municipale, raionale, centrele de supraveghere a sănătăţii publice, sistemul farmaceutic, privat şi alte categorii de salariaţi.
Conform hotărârii comune a Ministerului Sănătăţii şi Biroului Executiv al Sindicatului „Sănătatea” la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”, la 12-14 septembrie curent, se vor desfăşura competițiile finale în cadrul Spartachiadei XXIX a lucrătorilor ocrotirii sănătăţii din Republica Moldova. Pentru a afla detalii referitor la organizarea și defășurarea Spartachiadei accesați REGULAMENTUL, scrisoarea Sindicatului „Sănătatea” și Programul.
Abrogarea punctului 3 din Hotărârea Guvernului Republicii Moldova nr. 1223 din 09.11.2004 a trezit îngrijorări justificate practic în toate colectivele de muncă din ramura sănătății. Luând în considerare situația creată și multiplele adresări ale colectivelor de muncă, conducătorilor instituțiilor medico-sanitare și liderilor organizațiilor sindicale, Biroul Executiv al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova a examinat problema în cauză și a elaborat propuneri pentru a determina, în comun, varianta de soluție a

(022) 26-65-76