Care este procedura de alegere a noului preşedinte a comitetului sindical în perioada de legimitatea a comitetului sindical, perioada dintre adunările(conferinţe) de dare de seamă şi alegeri?
„În ajunul Zilei Mondiale pentru securitate şi sănătate la locul de muncă, consemnată pe 28 aprilie, în conformitate cu planul de activitate al Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor din Moldova, am considerat necesar să invităm la seminar reprezentanţii organizaţiilor primare pentru a soluţiona problema respectivă, dat fiind că securitatea la locul de muncă este foarte importantă. Dacă e să urmăm prevederile Codului muncii, ale actelor normative în vigoare şi regulamentelor interne,
În fiecare an, la 7 aprilie, se sărbătorește Ziua Mondială a Sănătății.
Tema pentru Ziua Mondială a Sănătății din 2015 este axată pe siguranța alimentației, întrucât bolile transmise prin alimente fac anual 2.000.000 de victime, dintre care o proporție însemnată sunt copiii, potrivit site-ului dedicat acestei zile. Prin sloganul „De la fermă până în farfurie, Mâncarea sigură să fie” Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și-a propus să evidențieze atât provocările, cât și oportunitățile care decurg din siguranța alimentelor.
Consumul de alimente proaspete sau gătite joacă un rol deosebit de important în orice națiune. Potrivit OMS, alimentele pot conține bacterii, virusuri, paraziți sau substanțe chimice care sunt responsabile pentru aproximativ 200 de boli, de la boala diareică acută și până la cancer. Din aceste motive se impune un consum de alimente sigure, sănătoase și hrănitoare, pentru a ne bucura de un stil de viață sănătos și activ.
La 2-4 aprilie, curent, Sindicatul „Sănătatea” din Republica Moldova a organizat un seminar pe tema „Parteneriatul social în sfera muncii”. Având drept scop formarea competențelor de negociere în domeniul muncii, organizatorii au întrunit circa 50 membri ai comisiilor pentru dialog social angajator-salariați din instituții medico-sanitare publice atât din municipiul Chișinău cât și din raioanele republicii.
Participanții în decurs trei zile s-au depărtat de la rutina zilnică și au plecat în raionul Călărași, în Centrul de odihnă și creație „F’estival” pentru a-și focusa atenția doar asupra seminarului.
La 2-4 aprilie, curent, Sindicatul „Sănătatea” din Republica Moldova a organizat un seminar pe tema „Parteneriatul social în sfera muncii”. Având drept scop formarea competențelor de negociere în domeniul muncii, organizatorii au întrunit circa 50 membri ai comisiilor pentru dialog social angajator-salariați din instituții medico-sanitare publice atât din municipiul Chișinău cât și din raioanele republicii.
Participanții în decurs trei zile s-au depărtat de la rutina zilnică și au plecat în raionul Călărași, în Centrul de odihnă și creație „F’estival” pentru a-și focusa atenția doar asupra seminarului.
Astăzi, 27 martie, a avut loc ședința în plen a Consiliului Republican al Sindicatului „Sănătatea din Republica Moldova. La întrunire au participat membrii Consiliului Republican și ai Comisiei de Cenzori.
În cadrul ședinței au fost discutate următoarele chestiuni:
1. Cu privire la confirmarea împuternicirilor de membru al Consiliului Republican al Sindicatului „Sănătatea”.
2. Cu privire la convocarea Congresului VI al Sindicatului „Sănătatea” și aprobarea grupurilor de lucru pentru elaborarea proiectelor de documente ale Congresului VI.
3. Cu privire la proiectul Strategiei Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova pe anii 2015-2020.

(022) 26-65-76