secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

ZIUA MONDIALĂ A SĂNĂTĂȚII

În fiecare an, la 7 aprilie, se sărbătorește Ziua Mondială a Sănătății. Organizația Mondială a Sănătății, anual, selectează un subiect vulnerabil la momentul actual și recomandă organizarea diverselor activități întru eliminarea problemei. Așa, tema pentru Ziua Mondială a Sănătății din anul 2017 este axată pe depresie, care afectează oameni de toate vârstele, din toate categoriile de populație, în toate țările. Aceasta provoacă suferință mentală și are impact asupra capacității oamenilor

De - adminfscre

ÎN ATENȚIA REPREZENTANȚILOR MASSMEDIA

La 7 aprilie 2017, va avea loc ședinţa în plen a Consiliului Republican al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, care-și va desfășura lucrările în incinta Casei Sindicatelor, sala de ședințe, etajul 1 (str. 31 August 1989, nr.129, mun. Chișinău), cu începere de la ora 11.00. În cadrul ședinței se vor pune în discuție chestiunile cu privire la: Raportul anual – 2016: realizări, probleme, soluții; realizarea bugetului sindical pe anul 2016

De - adminfscre

ÎN ATENȚIA MEMBRILOR CONSILIULUI REPUBLICAN ȘI AI COMISIEI DE CENZORI

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova Vă invită la ședința în plen a Consiliului Republican, care-și va desfășura lucrările pe data de 7 aprilie 2017, cu începere de la ora 11.00, în incinta Casei Sindicatelor, sala de ședințe, etajul 1 (str. 31 August 1989, nr.129, mun. Chișinău). Luând în considerare că  ședința are drept scop evaluarea activităților organizate în anul 2016 în sectorul sănătății, Vă propunem să Vă informați despre totalurile

De - adminfscre

Seminar de instruire pentru membrii de sindicat din cadrul SA “Moldovagaz” și SRL “Chișinău-gaz”

Federaţia Sindicatelor Lu­crătorilor din Industria Chi­mică şi Resurse Energetice din Republica Moldova (FSCRE) a organizat, în data de 27.03.2017,  un semi­nar de informare şi instruire a  membrilor de sindicat  la care au participat 25 de   salariați,  ai  SA “Moldovagaz”  și SRL “Chișinău-gaz”.

De - adminfscre

Sindicaliștii din sectorul sănătății solidari cu colegii din învățământ

La 23-24 martie 2017, sindicaliștii din sectorul sănătății, împreună cu alți membri ai sindicatelor naționale, au susținut angajații instituțiilor de învățământ din țară, prin pichetarea sediului Parlamentului Republicii Moldova și a clădirii Guvernului, cerând majorarea salariilor.

Protestele au fost reluate după mai bine de două luni de negocieri cu Guvernul, timp în care principalele revendicări ale sindicaliștilor așa și nu au fost satisfăcute.

La finalul acțiunii, manifestanții au adoptat o Declarație, prin care cer factorilor de decizie să soluționeze revendicările lor: egalarea salariului pentru categoria I de salarizare a RTU cu mărimea minimului de existență, începând cu 1 ianuarie 2017; majorarea cu 50 % a salariului de funcție al personalului didactic și științifico-didactic și recalcularea anuală, necondiționată, a cuantumului pensiilor pentru pensionarii încadrați în câmpul muncii.