secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

REVENDICĂRILE Consiliului Republican al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova către organele de conducere ale Republicii Moldova

CONȘTIENTIZÂND situația gravă din sistemul sănătății din Republica Moldova, cauzată de exodul masiv al specialiștilor în alte domenii și țări,

ANALIZÂND informațiile din unitățile medicale și ale Ministerului Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, care relevă că din sistemul de sănătate continuă să plece masiv personalul medical, preponderent medicii specialiști; majoritatea absolută a tinerilor care au absolvit Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” și Colegiile de medicină activează cu gândul de a pleca din republică în alte țări; peste 30 la sută din personalul medical, în special medici care încă mai activează în unitățile medicale, sunt de vârstă pensionară și invalizi.

CONSTATÂND că motivele situației create sunt: finanțarea insuficientă a unităților medicale; tehnică medicală din dotarea unităților medicale este veche și nu corespunde cerințelor pentru a trata bolnavii calitativ și la timp; salariile lucrătorilor medicali nu corespund riscului profesional, volumului de lucru și responsabilitatea sporită a lucrătorului medical,

PLEDÂND pentru îmbunătățirea activității unităților medicale și reținerea specialiștilor lucrători medicali în sistemul sănătății pentru a garanta cetățenilor Republicii Moldova dreptul constituțional la asistență medicală calitativă și la timp,

SPERÂND că se va conștientiza gravitatea problemei și responsabilitatea față de viața cetățenilor care au mai rămas să trăiască în această țară, Consiliul Republican al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova înaintează conducerii Republicii Moldova următoarele revendicări.

De - adminfscre

PROGRAMUL de activitate a Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova pentru anul 2019

OBIECTIVE GENERALE

În anul electoral pentru organizațiile sindicale primare membre ale Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, Consiliul Republican contează pe competența și înțelepciunea liderilor și membrilor de sindicat în realizarea cu succes a următoarelor obiective de bază:

1. Alegerea în organele de conducere ale organizațiilor sindicale de toate nivelurile a membrilor de sindicat activi, onești, competenți să se implice în apărarea drepturilor și intereselor de muncă, profesionale, economice și sociale ale salariaților membri de sindicat.

2. Reprezentarea competentă a membrilor de sindicat în relațiile cu angajatorii, administrația publică locală și centrală întru apărarea drepturilor și intereselor acestora utilizând normele parteneriatului social în sfera muncii.

De - adminfscre

SALARIZAREA ANGAJAŢILOR DIN SISTEMUL SĂNĂTĂȚII – PRIORITATEA FEDERAȚIEI SINDICALE „SĂNĂTATEA” DIN MOLDOVA

Având ca scop retenția cadrelor medicale să activeze în unitățile medicale din Republica Moldova prin îmbunătățirea bunăstării lucrătorilor medicali, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a înaintat propuneri cu referire la modificarea și completarea Regulamentului privind salarizarea angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistenţă medicală, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 837 din 06.07.2016.

În textul hotărârii, pct. 3 de scris în redacția anterioară, aprobată prin Hotărârea Guvernului nr. 301 din 04.04.2018 și anume:

„3. Anual, după aprobarea Legii anuale a fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală, începând cu  aprilie, salariile de funcție lunare prevăzute în anexele nr. 1 și nr. 3 la prezentul Regulament se reexaminează și se indexează în funcție de indicele prețurilor de consum stabilit în prognoza macroeconomică de către Ministerul Economiei și Infrastructurii pentru anul curent, dar nu mai puțin decât rata creșterii cheltuielilor fondului pentru achitarea serviciilor medicale curente (fondul de bază) al asigurării obligatorii de asistență medicală).

De - adminfscre

Ședința în plen a Consiliului Republican al Federației Sindicale „Sănătatea”

La 5 aprilie curent, a avut loc ședința în plen a Consiliului Republican al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, la lucrările căreia au participat membrii Consiliului Republican și ai Comisiei de cenzori. La eveniment au fost prezenți dl Boris Gîlcă, secretar general de stat, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale; dl Oleg Budza, președinte al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, dl Iurie Osoianu, vicedirector al Companiei Naționale de Asigurări