Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale a venit cu un răspuns la demersul Federației Sindicale “Sănătate” (), prin care a fost solicitat ca virusul COVID-19 să fie recunoscută drept boală profesională. Astfel, reprezentanții Ministerului consideră că este prematur să se expună asupra problemei legate de recunoașterea virusului COVID-19 drept boală profesională, motivând că nu le sunt cunoscute cauzele răspândirii cazurilor de COVID-19 în rândurile angajaților din ramura sănătății. Totodată, oficialii
Dragi și stimați lucrători ai sistemului de sănătate! Cu ocazia sărbătorii profesionale “Ziua lucrătorului medical și a farmacistului” vă aduc sincere felicitări și mulțumiri pentru efortul depus la fortificarea sistemului ocrotirii sănătății. Meseria de medic este considerată pe bună dreptate una din cele mai nobile și umane din lume, dar și una de o responsabilitate enormă. Astăzi, Vă aflați pe prima linie în lupta cu noul coronavirus COVID-19,
Federația Sindicală “Sănătatea” a examinat Proiectul de lege cu privire la acordarea indemnizației urmașilor personalului medical decedat, ca urmare a desfășurării activității medicale în lupta cu Covid-19 (http://particip.gov.md/public/documente/140/ro_7398_Proiect-de-lege.pdf), făcut public de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale. În acest context, Federația insistă pe unele modificări a documentului elaborat de MSMPS, și anume: 1. Solicităm ca Articolul 1 să fie expus într-o redacție nouă, cu următorul conținut: “Articolul 1. În
Astăzi, în Republica Moldova, este marcată Ziua Sindicalistului. Această zi este serbată al 13-lea an consecutiv, după ce la 7 iunie 2007 cele două centre sindicale naţionale-înterramurale au adoptat hotărârea istorică de reîntregire a mişcării sindicale din ţară, prin fuzionarea lor şi crearea unui singur centru – Confederaţia Naţională a Sindicatelor din Moldova. Protecția social-economică a salariaților, membri de sindicat, este cel mai important obiectiv a mișcării sindicale, scopul final
Federația Sindicală “Sănătatea” vă aduce la cunoștință că, Legea fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală pentru anul 2020, a fost completată cu un șir de modificări. Astfel, potrivit articolului 3, CNAM acoperă din fondurile asigurării obligatorii de asistență medicală cheltuielile necesare prestării asistenței medicale, inclusiv pe perioada stării de urgență. Un puct important este completarea articolului XI din aceeași Lege, care prevede că pe perioada stării de urgență în

(022) 26-65-76