De -
adminfscre
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a înaintat astăzi o scrisoare deschisă către autoritățile de diferite niveluri, prin care solicită ca virusul COVID-19 să fie recunoscută drept boală profesională. Potrivit demersului, Sindicatul vine cu un șir de propuneri către oficiali de revizuire a legislației vizând bolile profesionale, cum ar fi: 1. Recunoașterea și compensarea COVID-19 ca boală profesională. 2. Introducerea în legislație unui nou cod specific pentru COVID-19 (SARS-COV-2) ca boală profesională. 3. Urmașii

(022) 26-65-76