Copiii membrilor de sindicat ai Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova (FSCRE) au participat vineri 8 iunie, în etapa finală a Concursului „Copii talentaţi ai membrilor de sindicat”. După ce au recitat poezii, copiii au primit, din partea Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor, diplome, cadouri şi dulciuri.
Cu prilejul Zilei Sindicalistului, Federația Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova, aduce mulțumiri tuturor liderilor sindicali și membrilor de sindicat, pentru promovarea principiilor sindicalismului modern, dialogului social constructiv și consolidarea mișcării sindicale în obținerea unor scopuri comune: protejarea drepturilor membrilor de sindicat, apărarea intereselor profesionale, economice și sociale. Vă doresc multă sănătate, prosperitate, să aveți parte de trai decent și să obţineţi în viitor succese
În perioada 7 mai – 01 iunie 2018, Federația Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova a lansat campania ”Donează o carte sau rechizite unui copil” destinată copiilor din familiile social-vulnerabile. Scopul acestei acțiuni este de a oferi copiilor nevoiași posibilitatea de a avea acces la cît mai multe cărți și rechizite în scopul încurajării lecturii, picturii și artei frumosului în rîndul acestora. Pentru a îmbogăți, in comun,
Șase reprezentanți ai Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova au finalizat cu success ciclul de instruire din cadrul programului educațional al „Şcolii Sindicale din Moldova” (ȘSM).
La 23-25 mai curent, în incinta Institutului Muncii, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova desfășoară cea de a II sesiune a proiectului „Formare de Formatori”. La activitate participă lideri și activiști sindicali care urmează să devină formatori sindicali și să promoveze principiile sindicaliste la nivel de organizație sindicală primară. Sesiunea prevede formarea și dezvoltarea competențelor de a cunoaște particularitățile de manifestare și învățare a cursanților adulți; de a cunoaște rolul și
În perioada 11-13 mai 2018, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a organizat un seminar instructiv-informativ pentru activul Organizației de tineret. În total au participa circa 60 studenți din cadrul Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo”, Colegiilor de medicină din Bălți, Cahul, Orhei și Ungheni. Obiectivele primordiale ale seminarului au fost de a le dezvolta tinerilor cursanți spiritul de

(022) 26-65-76