
Anul acesta, prima şi cea mai mare instituţie din ţară, IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moşneaga” a marcat 200 ani de la fondare.
Evenimentul a întrunit doctori şi persoane notorii atât din țară cât și de peste hotare. Celebrarea a început cu organizarea și desfășurarea unei Conferinţe ştiinţifice internaţionale, în cadrul căreia au participat doctori din Republica Moldova, România, Japonia, Germania, Rusia și Italia. Aceştia au prezentat rapoarte ştiinţifice în care au vorbit despre modernizarea sectorului sănătăţii, inovațiile medicale și aparatele din domeniu de ultimă generaţie.
Menționăm, IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moşneaga” are o importanţă majoră, întrucât în această instituție sunt tratați oameni din întreaga țară. În anul 1877, spitalul avea doar 3 secţii, dintre care una de chirurgie, însă la moment sunt 14 secţii chirurgicale, instituția dispune de cele mai performante utilaje medicale, specialişti de înaltă categorie, iar în viitor îşi propune să fie deschisă secţia de chirurgie a nou-născuţilor.

(022) 26-65-76