Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova Vă invită la ședința în plen a Consiliului Republican, care-și va desfășura lucrările pe data de 7 aprilie 2017, cu începere de la ora 11.00, în incinta Casei Sindicatelor, sala de ședințe, etajul 1 (str. 31 August 1989, nr.129, mun. Chișinău). Luând în considerare că ședința are drept scop evaluarea activităților organizate în anul 2016 în sectorul sănătății, Vă propunem să Vă informați despre totalurile
Federaţia Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice din Republica Moldova (FSCRE) a organizat, în data de 27.03.2017, un seminar de informare şi instruire a membrilor de sindicat la care au participat 25 de salariați, ai SA “Moldovagaz” și SRL “Chișinău-gaz”.
La 23-24 martie 2017, sindicaliștii din sectorul sănătății, împreună cu alți membri ai sindicatelor naționale, au susținut angajații instituțiilor de învățământ din țară, prin pichetarea sediului Parlamentului Republicii Moldova și a clădirii Guvernului, cerând majorarea salariilor.
Protestele au fost reluate după mai bine de două luni de negocieri cu Guvernul, timp în care principalele revendicări ale sindicaliștilor așa și nu au fost satisfăcute.
La finalul acțiunii, manifestanții au adoptat o Declarație, prin care cer factorilor de decizie să soluționeze revendicările lor: egalarea salariului pentru categoria I de salarizare a RTU cu mărimea minimului de existență, începând cu 1 ianuarie 2017; majorarea cu 50 % a salariului de funcție al personalului didactic și științifico-didactic și recalcularea anuală, necondiționată, a cuantumului pensiilor pentru pensionarii încadrați în câmpul muncii.
Federaţia Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice din Republica Moldova (FSCRE) a organizat, în data de 20.03.2017, un seminar de informare şi instruire a membrilor de sindicat cu genericul "Ești membru de sindicat fii bine informat" la care au participat salariați ai SRL “Chișinău-gaz”.
La 11 februarie 2017 a avut loc Olimpiada zonală la disciplinele de cultură generală unde au participat elevii secţiei de învățământ nr. 4.
Profesorii şi elevii au aşteptat cu nerăbdare rezultatele acestui concurs. Într-adevăr, avem cu ce ne mândri! Toţi elevii au demonstrat cunoştinţe vaste în toate domeniile.
Din numele Administraţiei Centrului de Excelență în Medicină și Farmacie ,,Raisa Pacalo”, Secţiei de învățământ nr. 4 felicităm profesorii şi elevii care au participat la Olimpiadă, dorindu-le Succese, Noroc, Realizări măreţe şi la alte Concursuri!

(022) 26-65-76