Membrele Consiliului de Femei al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM) au participat vineri, 27 ianuarie, la un atelier de lucru. Liuba Rotaru, președintele Consiliului de Femei, a prezentat participantelor o informație amplă privind stabilirea și plata indemnizației paternale.
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a înaintat pentru examinare la ședințele Comisiei pentru consultări și negocieri colective (nivel de ramură în domeniul sănătății) în anul 2017 un șir de subiecte, pe care le puteți găsi AICI.
Eugen Petrașcu, colegul nostru, care a activat în calitate de medic anestezist la Institutul de Medicină Urgentă din mun. Chișinău, a participat la lichidarea consecințelor avariei de la Ciornobîl (1986-1988) și la ameliorarea conflictului de pe Nistru (1992), după o luptă îndelungată cu o boală incurabilă a cedat, lăsând în urmă îndurerați soția și cei 4 copii. Regretatul Eugen Petrașcu s-a stins din viață dar n-a mai apucat să
„În anul 2015, erau sindicalizaţi 88 la sută dintre angajaţii SRL „Flacăra albastră”, iar azi, toţi cei 26 de salariaţi ai instituţiei sunt membri de sindicat. Am reuşit să atragem mai mulţi oameni în sindicate, după ce a fost modificat Codul muncii, potrivit căruia prevederile Convenţiei colective la nivel de ramură şi ale Contractului colectiv de muncă se răsfrâng doar asupra salariaţilor care sunt membri de sindicat”, a relevat, președintele
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova solidară cu Federația Sindicatului Educației și Științei
Astăzi, 17 ianuarie, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a pichetat în fața Guvernului, alături de membrii Federației Sindicatului Educației și Științei. În fața protestatarilor a ieșit vice-ministrul Educației, Elena Cernei, care a promis că din economiile care sunt, se va încerca să se majoreze salariile. Ministerul Educației a promis că la ora 12:00 va avea loc o ședință în cadrul căreia se vor discuta revendicările profesorilor. Profesorii au părăsit Piața
Sindicaliștii din învățământ, susținuți de liderii și activiștii tuturor sindicatelor naționale, au pichetat astăzi sediul Guvernului. Aceștia au cerut majorarea salariilor cadrelor didactice și a personalului auxiliar din ramură, dar și a celorlalte categorii de salariați din sectorul bugetar.

(022) 26-65-76