Președintele Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, Aurel Popovici, a participat, pe 14 septembrie 2017, la lucrările ședinței Executivului Confederației Internaționale a Sindicatelor Lucrătorilor Medicali, la care au fost și reprezentanți din Rusia, Bielorusia, Kazahstan, Azerbaidjan, Uzbekistan, Armenia și Tadjikistan. În cadrul ședinței s-au pus în discuție următoarele chestiuni: – Cu privire la încetarea și confirmarea împuternicirilor de funcție a membrilor Executivului Confederației Internaționale a Sindicatelor Lucrătorilor Medicali; – Rolul sindicatelor în apărarea
În data de 12 septembrie curent, Președintele Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova, doamna Margareta Strestian, a participat ca delegat din partea Confederației Internaționale Neftegazstroiprofsoiuz, la lucrările celui de-al VIII-lea Congres al Confederației Generale a Sindicatelor (VKP), care a avut loc în or. Moscova, Federația Rusă.
Aproximativ 500 de salariaţi de la 17 întreprinderi s-au întrunit recent la tabăra de odihnă „Camping” din Vadul lui Vodă, în cadrul celei de-a XXV-a Spartachiade a Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice (FSCRE) și a XV-a Spartachiade a SA „Moldovagaz”.
Redacția ziarului național al CNSM „Vocea poporului” lansează un nou concurs național de desen al copiilor cu genericul „Nu-mi fura copilăria”, în cadrul proiectului „Să schimbăm atitudinea față de munca copiilor”. Concursul este la a IV-a ediție.
Scopul este de a contribui la schimbarea atitudinii tuturor actorilor comunităţii în ceea ce priveşte semnificaţia copilăriei şi rolul pe care îl au activităţile educative, cognitive în viaţa copilului.
La acest concurs urmează să participe copii de vârsta cuprinsă între 7 și 17 ani cu desene consacrate combaterii exploatării prin muncă a copiilor în Moldova.
Desenele pot fi expediate la redacție pe adresa:
Chișinău, 31 August nr. 129,
Casa Sindicatelor, et. IV,
redacția ziarului național al CNSM „Vocea poporului”
În perioada 25-27 august, curent, colaboratorii Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” au participat la seminarul de instruire a activului sindical pentru a-și forma competențe în domeniul dreptului muncii și negocierilor colective. Pe parcursul seminarului participanții au acumulat cunoștințe cu privire la drepturile salariaților în contextul reformelor din sistemul de sănătate din Republica Moldova, avândul în calitate de formator pe președintele Federației, Aurel Popovici. Concomitent, cu susținerea

(022) 26-65-76