Am fost eliberat din serviciu înainte de expirarea anului de muncă pentru care am folosit concediul. Angajatorul are dreptul să-mi reţină, în acest caz, anumite sume din salariu?
Poate oare angajatorul să-i acorde salariatului stimulări în perioada termenului de valabilitate a sancţiunii disciplinare?
Am fost încadrată în muncă până la adoptarea Codului muncii, prin ordin de angajare. Am auzit că este obligatorie încheierea cu angajatorul a contractului de muncă în formă scrisă. Este adevărată informaţia?
Stimaţi tineri, membri de sindicat! Este o frumoasă ocazie de a vă adresa vouă, celor tineri, energici şi curajoşi sincere urări de bine cu ocazia sărbătoarii Zilei Naţionale a Tineretului! Vouă, celor tineri, Vă aparţine viitorul. Voi veţi construi acest viitor şi-n dependenţă de aceasta aveţi marea şansă să consolidaţi şi să stăpâniţi acest viitor. Sunteţi resursa cea mai valoroasă şi simultan cea mai sensibilă a societăţii. Prin programele sale de
Federaţia Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice din RM (FSCRE) a organizat, recent, la Institutul Muncii, un seminar de informare şi instruire a tinerilor – lideri de sindicat cu genericul „Procedura şi condiţiile de încetare a contractului individual de muncă. Interzicerea concedierii fără acordul sindicatelor”, la care au participat 25 de tineri, membri ai Organizaţiei de Tineret din cadrul FSCRE. Discuţiile din cadrul seminarului s-au axat pe o
CAPITOLUL I DISPOZIŢII GENERALE Art. 1. Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova (în continuare Sindicatul) este o asociaţie benevolă, necomercială a organizaţiilor şi asociaţiilor sindicale ale lucrătorilor din ramura ocrotirii sănătăţii, constituită prin voinţa exclusivă a membrilor săi. (Denumirea a fost modificată prin Hotărârea Congresul VI al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova nr. VI-05 din 29 mai 2015). Art. 2. Sindicatul, în activitatea sa, este independent faţă de autorităţile publice de

(022) 26-65-76