Egalitatea de gen și afirmarea femeii ca factor de decizie în societate au constituit subiectul de lucru a unei mese rotunde, care s-a desfășurat în data de 28 octombrie, la Institutul Muncii, cu participarea femeilor sindicaliste, membre ale Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din RM (FSCRE). În cadrul întrunirii, participantele au pus în discuție aspecte ce țin de legislația internațională și națională în domeniu, promovarea principiilor
La 21-23 octombrie curent, a avut loc cea de III sesiune din cadrul Programului licențiat la studii superioare „Parteneriatul social în sfera muncii”, specialitatea „Negociator sindical”. Participanții, președinți ai comitetelor sindicale, au studiat temele: Aspectele specifice ale comunicării eficiente în negocierea CCM; Tehnica argumentării; Conflictologie; Arta soluționării conflictelor; Jurisdicția muncii; Conflictele de muncă; Perfecționarea sistemului de remunerare în ramura sănătății; Strategii și tehnici de negociere; Dialogul social European; Acordul de
În data de 13 octombrie, în sala de festivități de la Confederația Națională a Sindicatelor, scriitoarele Vera Crăciun din Galați, România, și Angela Chicu de la Chișinău au avut o întâlnire cu un grup de copii, pentru a le prezenta cărțile „Îngerașul” și „ABC” (Minienciclopedie pentru copii). Evenimentul a fost organizat de Federația Sindicatelor din Comunicații și de Federația Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice, avînd drept scop încurajarea lecturii
În scopul eficientizării sistemului de salarizare a angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în asigurările obligatorii de asistență medicală este elaborat, de către Ministerul Sănătății, un nou mecanism de plată a muncii. Pentru definitivarea PROIECTULUI HOTĂRÂRII DE GUVERN și, luând în considerație importanța acestui document, Vă rugăm, în regim de urgență, în comun cu administrația Unității, să examinați în colectivele de muncă proiectul de hotărâre nominalizat și PÂNĂ LA 23 OCTOMBRIE
În scopul eficientizării sistemului de salarizare a angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în asigurările obligatorii de asistență medicală este elaborat un nou mecanism de plată a muncii. Pentru definitivarea PROIECTULUI HOTĂRÂRII DE GUVERN și, luând în considerație importanța acestui document, Vă rugăm, în regim de urgență, în comun cu administrația Unității, să examinați în colectivele de muncă proiectul de hotărțre nominalizat și PÂNĂ LA 23 OCTOMBRIE 2015 să expediați în
Prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova, din iunie 1992, Şcoala de Medicină din Bălți creată în anul 1922, obţine statutul de Colegiu de Medicina. Colegiul dispune de săli bine dotate; laborator de informatică; sală şi teren de sport; bibliotecă cu sală de lectură cu un bogat tezaur de cărţi științifico-medicale; cămine cu condiții decente de trai, ospătărie și punct medical.Absolvenţii Colegiului sunt apreciaţi la justa lor voaloare în toate instituţiile curative

(022) 26-65-76