Astăzi, 30 septembrie, a fost dat startul primei sesiuni din cadrul Programului de calificare suplimentară la studii superioare „Parteneriatul social în sfera muncii”, specialitatea „Negociator sindical”, care va dura până pe 2 octombrie.
La curs sunt invitați să participe președinți recent aleși ai organizațiilor sindicale primare – membre ale Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, în total 28 persoane.
În cadrul primei sesiuni participanții vor face cunoștință cu temele: parteneriatul social în sfera muncii; drepturile sindicale; sindicatele și integrarea europeană; dreptul muncii: norme obligatorii și negociabile; arta comunicării în negocieri; sistemul de remunerare a muncii; gestionarea resurselor financiare în sindicate; aspecte organizatorice ale organizației sindicale primare; sistemul informațional sindical.

(022) 26-65-76