Sindicatele din ramura ocrotirii sănătății comemorează deputații-medici decedați din primul Parlament al Republicii Moldova
Astfel, astăzi Spitalul raional Orhei a găzduit cea de întâi ceremonie solemnă de înmânare a tablourilor și anume în memoria lui Vasile PASANIUC. Totodată Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova, în persoana dlui Igor Zubcu, vicepreședintele Federației, a ținut să aducă cuvinte de apreciere și înalt respect în adresa familiei Pasaniuc și în special dnei Daria Pasaniuc, care de asemenea este medic.
La eveniment a participat vicepreședintele raionului Orhei – dl Roman Boțan, directorul Spitalului raional Orhei – doamna Elena Palanciuc și lucrători medicali din cadrul Spitalului raional Orhei. Doamna Palanciuc și domnul Boțan au venit cu inițiativa de a numi Spitalul raional Orhei în numele fostului coleg, iar pe blocul administrativ al Spitalului să instaleze o placă comemorativă cu imaginea lui Vasile Pasaniuc. Colegii de breaslă care l-au cunoscut personal pe regretatul Pasaniuc au răsfoit filele amintirilor cu nostalgii deosebite, menționând că chiar dacă a trăit doar 38 de ani – i-a trăit din plin: dăruind familiei, prietenilor, colegilor și țării tot ce a avut mai bun și mai sfânt.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!

(022) 26-65-76