Sindicatele din Republica Moldova solicită repetat Parlamentului și Guvernului reexaminarea tarifelor la gazele naturale și energia electrică și efectuarea de către Curtea de conturi a unui audit al activității furnizorilor pentru ultimii ani. Totodată, sindicaliștii insistă asupra urgentării măsurilor de atenuare a consecințelor majorărilor de prețuri și tarife care au loc în țară, prin acordarea compensațiilor la plata energiei electrice și gazelor naturale și indexarea de urgență cu 7-8% a veniturilor salariale, indemnizațiilor și pensiilor.
Într-o scrisoare adresată președintelui Republicii Moldova, Nicolae Timofti, președintelui Parlamentului, Andrian Candu și premierului Valeriu Streleț, Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) se arată nedumerită de lipsa din partea autorităților statului a oricăror acțiuni care să reducă povara scumpirilor pentru cetățeni.

(022) 26-65-76