STIMAȚI COLEGI! Cu prilejul Nașterii Domnului, dorim să Vă adresăm urările cele mai calde de sănătate, înțelegere și bucurie alături de cei dragi. Într-o perioadă care ne pune la încercare simțul responsabilității și generozitatea față de semeni, fie ca această mare și sfântă sărbătoare să prilejuiască întregii societăți medicale din țară și de pretutindeni regăsirea sensului profund al solidarității, puterea de a spera și de a împlini împreună binele de
La 23 decembrie, curent, va avea loc ședința Biroului Executiv al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova la care se vor examina următoarele chestiuni: Cu privire la organizarea atelierelor de lucru; Cu privire la dările de seamă privind activitatea Sindicatului „Sănătatea” în anul 2014; Cu privire la stimularea și acordarea concediilor anuale personalului de conducere și specialiștilor organizațiilor sindicale, membre ale Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova; Cu privire la realizarea planului
La 16-17 decembrie, curent, a avut loc ședința de evaluare a activităților organizate, în anul 2014, din cadrul Proiectului „Dezvoltarea dialogului social în Republica Moldova”, organizat cu susținerea financiară a PSI-ABVOKABO/FNV Mondiaal.
La ședință au luat parte reprezentantul PSI – Marina Irimie, vicepreședintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova – Petru Chiriac și reprezentanții sindicatelor implicate în Proiect, și anume Sindicatul „Sănătatea”, Uniunea Sindicatelor din Energetică, Federația Sindicatelor Angajaților din Serviciile Publice din Republica Moldova „SINDSAP” și Comitetul Republican al Sindicatului Lucrătorilor din Sfera Deservirii și Producerii de Mărfuri „SINDINSCOMSRVICE”.
La 9-11 decembrie, curent, la Institutul Muncii, are loc cea de II sesiune din cadrul Programului de calificare suplimentară la studii superioare „Parteneriatul social în sfera muncii”.
Participanții primei sesiuni, preşedinţi ai organizaţiilor sindicale primare, de data aceasta au parte de un seminar deosebit deoarece o zi din activitate este dedicată temei „Securitatea şi sănătatea în muncă”, având în calitate de formator pe domnul Nicolae Prepelița, Inspectoratul Muncii al Sindicatelor.
Având drept scop formarea competenţelor de negociere în domeniul muncii participanții de asemenea vor studia temele precum analiza informaţiilor economice şi financiare, dreptul muncii, psihologia negocierilor, comunicarea în negocieri, tehnici şi metode de negociere.
La 4-6 decembrie, curent, la Centrul de odihnă și creație „F’estival”, a avut loc seminarul „Parteneriatul social în sfera muncii”. Având drept scop formarea competențelor de negociere în domeniul muncii, Sindicatul „Sănătatea” din Republica Moldova a întrunit circa 60 membri ai comisiilor pentru dialog social angajator-salariați din spitalele raionale și centrele de sănătate autonome din republică. Pentru a realiza obiectivele la nivel de competenţe în domeniul parteneriatului social, dreptului muncii,

(022) 26-65-76