La 19-21 septembrie curent la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă” a avut loc Spartachiada III-a a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova organizată în comun cu Comitetul Național Olimpic din Republica Moldova și centrele sindicale național-ramurale – membre ale CNSM. Echipa Sindicatului Sănătatea a fost reprezentată de 42 sportivi selectați din colectivele de muncă învingătoare la Spartachiada XXIX a Sindicatului „Sănătatea”. Biroul Executiv al Sindicatului „Sănătatea”

La 12-14 septembrie 2014, la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul-lui-Vodă” s-au desfăşurat competiţiile finale ale Spartachiadei XXIX-a a lucrătorilor ocrotirii sănătăţii, organizată de Sindicatul „Sănătatea” în comun cu Ministerul Sănătăţii.
Deschiderea celei de a 29 ediție a Spartachiadei lucrătorilor medicali a fost făcută de Victor Benu, președintele Sindicatului „Sănătatea”. El a menționat importanța practicării sportului pentru a avea un mod sănătos de viață. Reprezentantul Ministerului Sănătăţii, dl Octavian Grama, a salutat participanţii şi le-a dorit succes.
La Spartachiadă au participat circa 600 amatori ai sportului şi culturii fizice, reprezentanţi ai 38 colective din instituţiile de învăţământ, republicane, municipale, raionale, centrele de supraveghere a sănătăţii publice, sistemul farmaceutic, privat şi alte categorii de salariaţi.

(022) 26-65-76