secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

Centrul Medical Consultativ Diagnostic

Dl Oleg Budza, președinte al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, și dl Mircea Buga, director general al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină, au efectuat o vizită la Centrul Medical Consultativ Diagnostic din cadrul Institutului Muncii SRL, unde au fost informați despre activitatea curentă a Centrului. Dumnealor au examinat dispozitivele medicale aflate în dotare, posibilitățile de diagnosticare, au făcut cunoștință cu personalul medical.

În urma acestei vizite s-a încheiat contractul de prestări servicii medicale de înaltă performanță în cadrul asigurării obligatorii de asistență medicală, finanțat de către Compania Națională de Asigurări în Medicină, care intră în vigoare de la 01.09.2013. Acest contract prevede alocarea a câte 25 000 lei lunar (până la 31.12.2013), pentru efectuarea examinărilor ultrasonografice și diagnosticii funcționale acordate membrilor de sindicat ai Centrelor Sindicale National Ramurale, membre ale Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova.

De - adminfscre

Ședința Biroului Executiv

La 13 septembrie 2013, va avea loc ședința Biroului Executiv al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova cu următoarea ordine 1. Cu privire la rezultatele Spartachiadei XXVIII a lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova 2. Propunerile Sindicatului „Sănătatea” privind majorarea salariului angajaților din IMSP încadrate în asigurările medicale pentru anul 2013. 3. Cu privire la hotărârile guvernului privind majorarea salariului în sectorul bugetar și cel real al economiei naționale. 4. Cu

De - adminfscre

Spartachiada XXVIII a lucrătorilor ocrotirii sănătății

Securitatea şi sănătatea în muncă a lucrătorilor ocrotirii sănătăţii a fost şi este o prioritate a Sindicatului „Sănătatea” de-a lungul anilor. De sănătatea lor, a angajaţilor ramurii, în mare măsură depinde calitatea muncii lor, de acordare a asistenţei medicale populaţiei.

Prin exemplul propriu, medicii pot chema şi antrena cetăţenii la o viaţă activa şi exerciţii fizice. Astfel, reprezentanții ramurii sănătăţii anual se întrunesc pentru ca să participe la competiţii sportive şi dau exemplul unui mod de viaţă sănătos şi frumos şi pentru a demonstra că sunt adepţi înfocaţi ai mişcării şi exerciţiului fizic. Cu peste 4 decenii în urmă a fost dat startul acestei frumoase tradiţii a Sindicatului „Sănătatea” şi Ministerului Sănătăţii.