secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

Ce „cadouri” ne aduce de sărbători … Ministerul Sănătății

La 22 decembrie, curent, Ministrul Sănătății, dl Andrei Usatîi, a convocat în ședință directorii și colaboratorii Instituțiilor Medico-Sanitare Publice: Spitalul Clinic Republican, Institutul de Cardiologie și Institutul de Neurologie și Neurochirurgie.

Chestiunea pusă în discuție în cadrul ședinței a fost cu privire la realizarea Foii de parcurs a Ministerului Sănătății aprobată prin Ordinul nr.192 din 01.03.2012 „Accelerarea reformelor: abordarea necesităților din domeniul sănătății prin politici investiționale”.

De - adminfscre

Sărbători Fericite!

Stimați colegi! Adresăm cele mai sincere urări de bine, Dumneavoastră şi celor apropiaţi, cu prilejul sfintelor sărbători de Crăciun și An Nou. Aceaste sărbători semnifică începutul noii numărători a timpului şi renaşterii lumii. În aceste zile, oamenii îşi iartă greşelile unii altora, uită neînţelegerile şi intoleranţa. Anume acum e timpul purificării şi valorificării spirituale. Anul care se scurge a adus momente diferite, reforme accelerate care au dezechilibrat activitatea lucrătorilor medicali,

De - adminfscre

Ședința Biroului Executiv

La 21 decembrie, curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Sindicatului „Sănătatea”. În cadrul ședinței au fost examinate următoarele chestiuni: 1. Cu privire la Planul de activitate al Biroului Executiv al Sindicatului „Sănătatea” pentru anul 2013. 2. Cu privire la Raportul anual despre activitatea Sindicatului „Sănătatea” în anul 2012. 3. Cu privire la adoptarea hotărârilor, avizelor și altor activități după ședința Biroului Executiv din 7 septembrie 2012 și a

De - adminfscre

Ședința extraordinară a Consiliului Republican

La 5 noiembrie curent, a avut loc ședința extraordinară a Consiliului Republican al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova. La ședință au participat dl Andrei Usatîi, ministrul sănătății; dl Vasile Pascal, vicedirector general al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină; dl Oleg Budza, președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova; dna Valentina Stratan, deputat și membrii Consiliului Republican și Comisiei de Cenzori ai Sindicatului „Sănătatea”. Chestiunea pusă în discuție în cadrul

De - adminfscre

Marș de solidaritate

La 31 octombrie curent, a avut loc marşul de solidaritate cu genericul „Nu – muncii la negru!”. La acţiune au participat peste o mie de persoane, membri ai sindicatelor de ramură din ţară. Coloana sindicaliștilor a pornit din scuarul Academiei de Ştiinţe a Moldovei, deplasându-se pe bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt până în Piaţa Marii Adunări Naţionale. Participanţii la marş au scandat lozinci precum: „Nu – muncii la negru!”,

De - adminfscre

Forumul „Dialogul social”

La 30-31.10.2012 a avut loc Forumului de dialog social pentru sectorul serviciilor publice din Republica Moldova. Sindicalişti din cadrul Sindicatului „Sănătatea”, Uniunii sindicatelor din Energetică, SindASP, Moldsindindcomservice şi reprezentanţi ai Guvernului şi Patronatelor s-au întrunit pentru a lua cunoştinţă de practicile europene în materie  de negocieri colective. Activitatea a fost organizată de Federaţia Internaţională a Serviciilor Publice (PSI) şi Federația Europeană a Sindicatelor din Serviciile Publice (EPSU). În cadrul atelierului