STIMATI COLEGI, Acum când timpul se împarte între trecut şi viitor, Când colindul Vă pregăteşte cu emoţie armoniile, Când magii străbat distanţele pentru clipa cea de taină, Acum, după Sfânta poruncă a datinii străbune, Vă încredinţăm gândurile de calde urări De fericire, sănătate, belşug şi împliniri. Să Vă amintiţi cu plăcere de toate împlinirile, Cu melancolie de toate clipele frumoase Şi cu încredere de tot ce nu ati reuşit… Fiţi
Pe parcursul lunii decembrie, curent, Sindicatul ”Sănătatea” în colaborare cu Institutului Muncii a organizat și desfășurat cea de a IV-a sesiune din cadrul Programului de calificare suplimentară la studii superioare „Parteneriatul social în sfera muncii”, specialitatea “Negociator în sfera muncii” pentru grupurile nr. 1, nr. 2 și nr. 3. La seminare au participat președinți ai organizațiilor sindicale primare din instituțiile raionale, republicane și municipale având drept scop formarea competențelor de
În perioada 12-13 decembrie 2011, în incinta Institutului Muncii, s-a desfă urat seminarul „Negocierea colectivă i dialogul social”, organizat în cadrul proiectului PSI/ ABVAKABO FNV. Acest seminar a fost ultimul din seria de activită i de instruire organizate pentru grupul de reprezentan i sindicali, viitori negociatori, care au participat la activită ile anterioare de anul acesta. La seminar au fost invita i să participe, în afara grupului consacrat, i reprezentan
La 14 decembrie, curent, a avut loc şedinţa Biroului Executiv al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova. În cadrul şedinţei au fost examinate următoarele chestiuni: Cu privire la măsurile întreprinse privind realizarea Circularei comune a Ministerului Sănătăţii, Companiei Naţionale de Asigurări în Medicină şi Sindicatul „Sănătatea” din 4.11.2011. Cu privire la elaborarea proiectelor rapoartelor anuale privind activitatea sindicală. Informaţiile reprezentanţilor Sindicatul „Sănătatea” deplasaţi la consfătuirile EPSU în Bucureşti, Sofia şi Brussels.
La 18-20 noiembrie, curent, Sindicatul ”Sănătatea” a organizat și desfășurat un seminar educațional, pentru activul Organizației de Tineret, având drept scop dezvoltarea competențelor de comunicare și managementul conflictelor. Tinerii cursanți au studiat cu ajutorul formatorilor Mihail Dutca – Sindicatul „Sănătatea”, Olga Stratulat – Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova, Corina Lazăr – ULIM, temele cu privire la managementul conflictului; arta comunicării; comunicare interpersonală; liderul sindical; formarea imaginii pozitive a organizației sindicale

(022) 26-65-76