Ședința Biroului Executiv al Sindicatul „Sănătatea” din 15 iunie 2011 Cu privire la desfăşurarea Spartachiadei XXVI a lucrătorilor ocrotirii sănătăţii din Republica Moldova în anul 2011 Cu privire la concursul pentru conferirea titlului onorific „Cel mai bun reprezentant al sindicatelor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă”, organizat de Confederaţia Naţională a Sindicatelor din Moldova Cu privire la organizarea odihnei şi întremării sănătăţii copiilor şi adolescenţilor lucrătorilor medicali în sezonul
La 22-24 iunie 2011, Sindicatul „Sănătatea”, în colaborare cu Institutului Muncii, a organizat şi desfăşurat cea de a II sesiune din cadrul Programului de calificare suplimentară la studii superioare „Parteneriatul social în sfera muncii”, specialitatea “Negociator în sfera muncii” pentru grupul al III. Activitatea a fost destinată preşedinţilor organizaţiilor sindicale primare, având drept scop formarea competenţelor de negociere în domeniul muncii . Formatorii au adus la cunoştinţa cursanţilor teme privind
În atenţia membrilor de sindicat! Se anunţă participarea Sindicatului „Sănătatea” la concursul pentru conferirea titlului onorific „Cel mai bun reprezentant al sindicatelor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă”, pentru anul 2011, organizat de Confederaţia Naţională a Sindicatelor din Moldova. Detalii privind Regulamentul şi Recomandările metodice cu privire la organizarea monitorizării (controlului) securităţii şi sănătăţii la locurile de muncă de către liderii şi reprezentanţii sindicatelor pot fi găsite pe adresa
La 15 iunie curent a avut loc şedinţa Biroului Executiv al Sindicatului „Sănătatea” cu următoarea ordine de zi: Cu privire la respectarea normelor parteneriatului social în ramura sănătăţii şi în procesul reformării şi dezvoltării sistemului de sănătate. Informaţia cu privire la reformele în sănătate în Republica Moldova. Cu privire la avizarea actelor normative şi legislative. Cu privire la Spartachiada XXVI al lucrătorilor din sănătate. Cu privire la planul de organizare
Cu prilejul sărbătorii profesionale – Ziua lucrătorului medical şi a farmacistului, Executivul Sindicatului „Sănătatea” are deosebita onoare de a adresa tuturor lucrătorilor din ramură sincere urări de bine, sănătate, prosperitate, fericire şi noi realizări. Această profesie este pe bună dreptate considerată una din cele mai nobile din lume, dar şi una extrem de responsabilă. Majoritatea absolută a lucrătorilor în halate albe îşi onorează funcţiile de serviciu la un înalt nivel
În incinta Institutului Muncii şi-a început lucrările prima sesiune a seminarului, organizat de PSI în colaborare cu Federaţia ABVAKABO/FNV din Olanda şi Federaţia SKTF din Suedia „Parteneriatul social în sfera muncii. Negocierea colectivă”, care-şi va desfăşura lucrările în perioada 7-8 iunie 2011. Formatorii seminarului şi-au pus drept scop crearea şi dezvoltarea la participanţi a abilitaţilor de negociere în sfera muncii. La seminar participă activişti sindicali ai Sindicatului „Sănătatea”, „SINDASP”, Uniunea

(022) 26-65-76
