secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

CNAM susține majorarea salariului, dar nu și noul regulament de salarizare

Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM), partenerul social al Ministerului Sănătății în elaborarea proiectului și implementarea regulamentului privind salarizarea angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul de asigurare obligatorie de asistenţă medicală (AOAM), susține doar majorarea salariului pentru lucrătorii medicali cu 20% din 1 iulie 2016, dar nu și implementarea noului mecanism de salarizare.

Despre aceasta CNAM a anunțat Ministerul Sănătății în luna noiembrie 2015, când a venit cu primul aviz la proiectul propus de autoritatea de politici în Sănătate. „CNAM susţine majorarea, începând din 1 iulie, a salariilor lucrătorilor medicali cu cel puţin 20%. CNAM a propus aplicarea noului regulament de salarizare după data de 1 iulie 2016 pentru a asigurata creşterea uniformă a lefurilor tuturor angajaţilor din instituţiile medico-sanitare publice, fapt care nu este garantat de noul regulament.”, a comunicat CNAM la solicitarea MedNews.

De - adminfscre

Ședința Biroului Executiv

La 14 iunie curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, cu participarea membrilor Biroului Executiv, ai Comisiei de Cenzori și ai Consiliului Republican. La lucrările ședinței au participat și secretarul de stat, dl Nicolae Jelamschi, viceministrul Sănătății, dna Liliana Iașan, președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, dl Oleg Budza. În cadrul ședinței au fost puse în discuție următoarele chestiuni: 1. Cu privire la

De - adminfscre

Ședința Biroului Executiv

La 14 iunie curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, cu participarea membrilor Biroului Executiv, ai Comisiei de Cenzori și ai Consiliului Republican. La lucrările ședinței au participat și secretarul de stat, dl Nicolae Jelamschi, viceministrul Sănătății, dna Liliana Iașan, președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, dl Oleg Budza. În cadrul ședinței au fost puse în discuție următoarele chestiuni: 1. Cu privire la

De - adminfscre

Majorarea cu 1000 sau 2000 de lei a salariului pentru tinerii specialiști, nu va scăpa sistemul de exodul medicilor

Igor Zubcu despre noul proiect de salarizare: „Majorarea cu 1000 sau 2000 de lei a salariului pentru tinerii specialiști, nu va scăpa sistemul de exodul medicilor”

Interviu despre categoriile de calificare, indicatorii de performanță, diferența între salariul tarifar și de funcție, dar și ce înseamnă propunea Ministerului Sănătății de majorare a salariului prin creșterea indicelui prețului de consum cu Igor Zubcu, Vicepreședintele Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova.

MedNews: Medicii sunt îngrijorați de faptul că la stabilirea și calcularea salariului categoriile de calificare nu vor mai avea un rol important. La ședința Colegiului Ministerului din 30 mai curent, s-a spus că acestea vor fi incluse în salariul fix, dar asupra mărimii salariului nu vor mai avea vreo influență. Este îndreptățită această temere?

Igor Zubcu: Da, este. Proiectul noului regulament de salarizare prevede ca aceste categorii de calificare să fie incluse în partea fixă a salariului. În prezent, categoria superioară de calificare presupune un spor la salariu de 50% la întâia – 40% la a doua -30%, iar în noua formulă nu vor mai fi aceste sporuri diferențiate. Va fi doar partea fixă în care se vor include categoriile de calificare din care s-a făcut o medie. Salariatul care ieri nu avea categorie și avea un salariu mai mic, începând cu implementarea noului regulament, va avea același salariu pe partea fixă ca și salariatul cu categorie superioară. Toți vor fi egali pe partea de salariu fix, chiar dacă nimeni nu poate elimina categoriile de calificare, acestea fiind un drept obținut de salariat.

MedNews: Deci au dreptate lucrătorii medicali, cei cu categorii superioare de calificare, că vor pierde din salariu?

De - adminfscre

DIALOG SOCIAL

Igor Zubcu, vicepreședintele Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova este invitat la emisiunea de informare a populaţiei cu genericul „Dialog social”, pentru a discuta despre derularea Campaniei „Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova alături de tine”, cu genericul „NU agresați cadrele medicale”, care va fi pusă pe post marți, 14 iunie 2016, cu începere de la ora 21.20, TV Moldova 1.

De - adminfscre

INVITAȚIE PENTRU MASS-MEDIA

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova aduce scuze pentru anularea flashmob-ului cu genericul „NU agresați cadrele medicale!” din luni, 13 iunie 2016, dar condițiile climaterice nu sunt favorabile pentru desfășurarea evenimentului. Totodată Vă informăm că Joi, 16.06.2016, cu începere de la ora 13:00, în scuarul Ministerului Agriculturii, Federația Sindicală „Sănătatea”, va organiza flashmob-ul, cu genericul „NU agresați cadrele medicale!”. Scopul acțiunii este de a sensibiliza factorii de decizie întru realizarea revendicării