Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova informează membrii de sindicat că astăzi,12 iulie 2016, în Monitorul Oficial al Republicii Moldova (nr.204-205) a fost publicat Regulamentul privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală, aprobat prin hotărârea Guvernului nr.837 din 6 iulie 2016, care prevede majorarea în medie cu circa 20%, începînd cu 1 iulie 2016, a salariilor lucrătorilor medicali, încadrați în sistemul de asigurări
În cadrul Forumului Tinerilor Sindicalişti din cadrul Federaţiei Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică şi Resurse Energetice, care a avut loc la Institutul Muncii la 30 iunie-1 iulie, au fost discutate probleme cu care se confruntă tinerii salariaţi, soluţii pentru aceste probleme, a fost ales un nou vicepreşedinte al Comisiei de Tineret din cadrul federaţiei. E vorba de Doiniţa Babalâc, care activează la SRL „Chişinău – Gaz”. „Are experienţă de muncă
La începutul anului curent, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a inițiat Campania „Federația Sindicală „Sănătatea” alături de tine” cu genericul „NU agresați cadrele medicale!”. Scopul implementării Campaniei menționate constă în sensibilizarea factorilor de decizie pentru realizarea Revendicării nr.11, vizând completarea Codului contravențional, în vederea instituirii sancțiunilor administrative pentru persoanele ce atentează la onoarea, demnitatea, integritatea psihică și fizică a lucrătorilor medicali, aprobată de către Congresul VI al Federației Sindicale „Sănătatea”.
La începutul anului curent, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a inițiat Campania „Federația Sindicală „Sănătatea” alături de tine” cu genericul „NU agresați cadrele medicale!”. Scopul implementării Campaniei menționate constă în sensibilizarea factorilor de decizie pentru realizarea Revendicării nr.11, vizând completarea Codului contravențional, în vederea instituirii sancțiunilor administrative pentru persoanele ce atentează la onoarea, demnitatea, integritatea psihică și fizică a lucrătorilor medicali, aprobată de către Congresul VI al Federației Sindicale „Sănătatea”.
La începutul anului curent, Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a inițiat Campania „Federația Sindicală „Sănătatea” alături de tine” cu genericul „NU agresați cadrele medicale!”. Scopul implementării Campaniei menționate constă în sensibilizarea factorilor de decizie pentru realizarea Revendicării nr.11, vizând completarea Codului contravențional, în vederea instituirii sancțiunilor administrative pentru persoanele ce atentează la onoarea, demnitatea, integritatea psihică și fizică a lucrătorilor medicali, aprobată de către Congresul VI al Federației Sindicale „Sănătatea”.

(022) 26-65-76