Ziua internaţională a muncii decente este marcată pe 7 octombrie. Organizaţia Internaţională a Muncii, împreună cu Confederaţia Internaţională a Sindicatelor (ITUC), a avut ideea marcării acestei zile prin mobilizarea sindicatelor din întreaga lume, la mitinguri şi marşuri. Prin manifestările care au loc se atrage atenţia guvernelor şi patronatelor, asupra dreptului fiecărui om la muncă şi la un venit corespunzător care să-i permită un trai decent. Conceptul de „muncă decentă” a
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova Vă comunică că Organizația Mondială a Sănătății a lansat concursul privind identificarea candidaților pentru nominalizarea la premiile în domeniul sănătății pe anul 2017. În acest context, Vă propunem de comun cu administrația să examinați în colectivele de lucru și să identificați candidați conform cerințelor expuse în SCRISOAREA Ministerului Sănătății sau pe adresa: http://www.who.int/governance/awards/sasakawa/en/#.
În perioada 23-25 septembrie curent, la Casa de odihnă „Camping” din oraşul Vadul-lui-Vodă, s-a desfășurat ediția a IV-a a Spartachiadei Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM), la care au participat 36 membri de sindicat, desemnați învingători în cadrul Spartachiadei XXIV-a Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova.
În perioada 23-25 septembrie 2016, la Casa de odihnă „Camping-ul din Vadul lui Vadă” s-a desfășurat ediția IV-a a Spartachiadei Confederației Națională a Sindicatelor din Moldova, la care au participat membri de sindicat din toată țara.
Competiţiile sportive s-au desfășurat la probele: volei (femei/bărbați), minifotbal, tenis de masă, joc de dame, șah, ştafeta (4 x 100 m), darts.
Astfel, cei mai buni sportivi din ramura sănătății, desemnați învingători în cadrul Spartachiadei XXXI a lucrătorilor ocrotirii sănătății, au fost selecționați unit în echipa Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova pentru a se întrece cu sportivi din alte federații sindicale.
Securitatea şi sănătatea în muncă a lucrătorilor ocrotirii sănătăţii a fost şi este o prioritate a Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova de-a lungul anilor. De sănătatea lor, a angajaţilor ramurii, în mare măsură depinde calitatea muncii lor, de acordare a asistenţei medicale populaţiei.
Prin exemplul propriu, medicii pot chema şi antrena cetăţenii la o viaţă activa şi exerciţii fizice. Astfel, reprezentanții ramurii sănătăţii anual se întrunesc pentru ca să participe la competiţii sportive şi dau exemplul unui mod de viaţă sănătos şi pentru a demonstra că sunt adepţi înfocaţi ai mişcării şi exerciţiului fizic.
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova de comun cu Ministerul Sănătății a organizat și desfășurat, în perioada 16-18 septembrie 2016 la baza Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”, competițiile sportive finale din cadrul Spartachiadei XXXI a lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova.
La activitățile solemne au participat Ruxanda Glavan, ministru al Sănătății, Boris Golovin, deputat în Parlamentul Republicii Moldova, Mihail Hîncu, vicepreședinte al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova, Iurie Onofreiciuc, primar de Vadul lui Vodă, Tudor Ciaicovschi, președintele Global Biomarket Group.
La Spartachiadă au participat peste 500 lucrători medicali, amatori ai sportului şi culturii fizice din instituţii medicale republicane, municipale, raionale, farmaceutice, private și de învăţământ. Menționăm că colegii din cadrul Federației SANITAS (România) au luat parte activă la competiții, iar Marius Sepi, prim-vicepreședintele Federației s-a învrednicit de locul III la proba aruncarea dartului.

(022) 26-65-76