Reieşind din necesităţile de perfecţionare şi dezvoltare profesională continuă și în vederea dezvoltării abilităţilor de comunicare, FSCRE a organizat în data de 23.06.2017, un seminar de informare și instruire în teritoriu cu genericul “Managementul eficient al sindicatului” la care au participat 30 de salariați, membri de sindicat, ai SRL “Orhei- gaz”, filiala “Rezina-gaz”.
Guvernul a aprobat, în cadrul ședinței de astăzi, 23 iunie, o serie de modificări și completări la Codul muncii al Republicii Moldova. Proiectul de lege prevede, printre altele, scutirea angajatorilor de obligația de a prezenta statele de personal inspecției teritoriale de muncă și de a elibera salariaților permise nominale de acces la locul de muncă, excluderea interzicerii perioadei de probă la angajarea tinerilor specialiști în cazul încheierii contractului individual de
Ce efecte juridice vor produce ultimele modificări operate la legea sindicatelor? Ne interesează în special dacă, de acum încolo, toate organizațiile sindicale (primare) nou-create vor fi obligate să se inregistreze la Ministerul Justiției, pentru a fi recunoscute de angajatori și a putea iniția negocieri colective.
În cadrul proeictului educațional „Formare de formatori”, lansat de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) și Institutul Muncii, la 25 octombrie 2016, a participat și Președintele Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova, doamna Margareta Strestian.
În ajunul Zilei Lucrătorului Medical şi a Farmacistului Vă aduc cele mai sincere felicitări şi înalte consideraţiuni tuturor lucrătorilor medicali. Această zi este un bun prilej de a Vă dori din tot sufletul multă sănătate, împliniri remarcabile și calde mulțumiri pentru devotamentul de care daţi dovadă în munca de fiecare zi, pentru zâmbetele şi speranţele dăruite, pentru efortul şi puterea depusă. Fie ca jurământul lui Hipocrates să Vă călăuzească mereu,
Astăzi, suntem cei care vom da notă activităţii noastre pe parcursul ultimilor 5 ani şi vom aproba Strategia de activitate pentru un viitor mai bun al membrilor de sindicat.
Federaţia Sindicală „Sănă-tatea” apreciază pozitiv activitatea dintre congrese a CNSM.
Este firesc să ne axăm pe ce am făcut, ce facem, ce avem de făcut?
Dar mi-am pus un semn de întrebare cu privire la faptul: care este semnificaţia istorică a evenimentului de astăzi?
Această întrebare reiese din contextul perioadei de tranziţie, sau chiar de schimbare prin care trecem la nivel global, regional şi de ţară. Fiecare dintre noi simţim progresul, cu atât mai sensibili suntem la crize: financiare, sociale, demografice…, dar mai puţin sesizăm perioadele de tranziţie.
Parcă mai ieri, deja peste 25 de ani, am finalizat o eră, crezând că fără mare efort am trecut la un alt nivel de dezvoltare, dar fiasco! Ne-am grăbit să trecem de la o economie dirijată la economia de piaţă, dar am reuşit să realizăm o „societate de piaţă”, o societate a intereselor individuale, de grup, dar nicidecum de interese generale, pentru binele oamenilor. Dar viitorul nu trebuie aşteptat, el trebuie construit!
Mă răscoleşte o întrebare: pentru ce a fost creată mişcarea sindicală? Desigur că imediat v-aţi gândit la răspunsuri de genul: pentru a apăra şi reprezenta salariaţii; pentru a purta negocieri colective; pentru a organiza greve… Desigur, însă în opinia mea acestea sunt instrumente de realizare ale mişcării sindicale, dar misiunea de bază o văd în participarea lucrătorilor la administrarea bunurilor care aparţin tuturor, nu doar celor care deţin capitalul financiar; de a participa la împărţirea justă, corectă a profitului, care nu se realizează doar în rezultatul isteţimii patronilor sau a guvernelor, dar în rezultatul muncii lucrătorilor care aduce cea mai mare plus valoare în activitatea economică, în rezultatul căreia se creează bunuri şi servicii de calitate.

(022) 26-65-76