Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova, în contextul prevederilor punctului 3 al Hotărârii Guvernului nr.837 din 6 iulie 2016 „Pentru aprobarea Regulamentului privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în sistemul asigurării obligatorii de asistență medicală, a solicitat, partenerilor sociali, convocarea în ședință a Comisiei pentru consultări și negocieri colective, nivel de ramură, pentru a examina problema în cauză. Scrisoarea o puteți găsi AICI.
Am fost concediat pe motivul reducerii funcției, dar ordin nu a fost emis. Mi s-a adus la cunoștință doar ordinul cu privire la aprobarea noilor state de personal. Vreau să știu dacă sunt îndrept să consider că funcția nu a fost redusă și, prin urmare, concedierea mea este nefondată.
Au dreptul sau nu la plata îndemnizației de eliberare din serviciu pentru a treia lună după concediere salariații pensionați care sunt disponibilizați pe motivul reducerii numărului sau a statelor de personal?
În perioada 31 ianuarie – 1februarie 2017, în Republica Moldova cu o vizită de lucru se află secretarul general al Federației Internaţionale Eurasiatice a Metalurgiștilor din Turcia, Ismail Dursun și adjunctul său, Turajon Raupov. Timp de două zile, sindicaliștii vor discuta perspectivele de colaborare cu organizațiile sindicale din Republica Moldova în domeniul instruirii, dialogului social, legislației muncii.
La 31 ianuarie curent, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Compania Națională de Asigurări în Medicină și Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova au semnat Convenția colectivă (nivel de ramură) pe anii 2018-2021. În acest context, publicăm Hotărârea „Cu privire la Convenția colectivă (nivel de ramură) pe anii 2018-2021, încheiată între Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Compania Națională de Asigurări în Medicină și Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova, pe care
Astăzi, 31 ianuarie 2018, partenerii sociali din sectorul sănătății, Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale, Compania Națională de Asigurări în Medicină și Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova au semnat Convenția colectivă (nivel de ramură) pe anii 2018-2021.
Convenţia are drept scop apărarea garanţiilor salariaţilor reprezentaţi de către Federația Sindicală „Sănătatea” şi este obligatorie pentru aplicare în toate unităţile din sectorul sănătății din Republica Moldova, indiferent de tipul de proprietate şi de forma juridică de organizare.
Obiectivele prioritare ale Convenției sunt realizarea măsurilor coordonate ce ţin de: dezvoltarea şi modernizarea ramurii sănătăţii; eficacitatea asistenței medicale populației; apărarea drepturilor şi intereselor profesionale, economice, de muncă şi sociale, colective şi individuale minime pentru salariaţii, membri de sindicat, elevii și studenții din instituţiile medico-sanitare, farmaceutice, de învăţământ, alte instituţii din sistemul sănătăţii; asigurării drepturilor și garanțiilor de activitate a sindicatului, reprezentant al salariaților.

(022) 26-65-76