La 17 iunie curent, a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova. La ședință au participat membrii Biroului Executiv și ai Comisiei de Cenzori a Federației. În cadrul ședinței s-au discutat următoarele chestiuni: Informația cu privire la rezultatele întâlnirii conducerii Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova cu conducerea Ministerului Sănătății. Cu privire la statele de personal și atribuțiile de funcție ale colaboratorilor Executivului Federației
La concurs au participat copiii membrilor de sindicat din ramură cu vârsta de până la 14 ani. Pentru desfășurarea concursului a fost elaborat un Regulament, în care au fost prevăzute condițiile de participare și criteriile de evaluare a lucrărilor.
Anual, la 7 iunie, în Republica Moldova se marchează Ziua Sindicalistului. Cu această ocazie activiști și membri de sindicat din ţară s-au întrunit într-o Ședință lărgită pentru a discuta situaţia social-economică din ţară și Revendicările înaintate de Consiliul General al Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova către autorități și măsurile întreprinse de Guvern întru realizarea acestora.
La eveniment au participat și premierul Chiril Gaburici, președintele Comisiei Naționale pentru Consultări și Negocieri Colective, conducători ai ministerelor și reprezentanți ai patronatelor.
Sunt onorat și deosebit de recunoscător pentru încrederea acordată de a fi ales în calitate de președinte al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova. Congresul este un eveniment fundamental în viața sindicatelor, în cadrul căruia se fac totaluri, se stabilesc obiective și strategii pentru viitor. În calitate de președinte al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, promit că voi activa în conformitate cu Constituţia şi Codul Muncii al Republicii Moldova, Legea sindicatelor
Dovadă este şi seminarul organizat săptămâna trecută, cu participarea a 25 de lideri sindicali din federaţie. În cadrul acestuia s-a discutat despre prestaţiile în sistemul public de asigurări sociale pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă a angajaţilor prin tratamentul balneosanatorial.
La 29 mai, curent a avut loc Congresul VI al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova.
La Congres au fost circa 200 de participanți, inclusiv liderii de sindicat delegați de către organizațiile sindicale pe care le reprezintă. La eveniment au participat colegii sindicaliști de nivel național și internațional, printre care: Petru Chiriac, vicepreședintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova; Marina Irimie, secretar PSI/EPSU pentru Europa de Sud-Est; Marius Sepi și Răzvan Gae, vicepreședinți ai Federației „Sanitas” (România), precum și partenerii sociali: Mircea Buga, ministrul Sănătății; Vasile Pascal, director interimar al Companiei Naționale de Asigurări în Medicină; Valentina Stratan, Parlamentul Republicii Moldova.
În cadrul ședinței Congresului Victor Benu, președintele Sindicatului „Sănătatea”, a prezentat un raport cu privire la activitatea Sindicatului în perioada anilor 2010-2014. În discursul său dl Benu a menționat obiectivele Sindicatului în domeniul reformării și dezvoltării sistemului de sănătate și a relatat publicului problemele cu care s-a confruntat Sindicatul pe parcursul acestor 5 ani de mandat și măsurile întreprinse, precum și realizările privind resursele umane și protecția împotriva șomajului; asigurarea unităților medicale cu specialiști; formarea profesională continuă; fluctuația cadrelor medicale și motivele ei; încadrarea specialiștilor în câmpul muncii; politicile Sindicatului „Sănătatea” în domeniul veniturilor salariale şi normării muncii angajaților din sistem; evaluarea individuală a muncii şi tarifarea angajaţilor; ca rezerve de sporire a veniturilor salariale sau evidențiat valorificarea cotelor pentru remunerarea muncii angajaților din instituțiile medico-sanitare publice încadrate în asigurările din sănătate; ocuparea statelor de personal; contribuția administrației publice locale la stimularea muncii; acordarea ajutorului material și premierea angajaților; parteneriatul social în sfera muncii; s-a caracterizat participarea reprezentanţilor Sindicatului în activitatea organelor colegiale; accidentele de muncă; asistenţa juridică; activitatea educațională și informaţională; activitatea financiară, etc.

(022) 26-65-76