secretariat@fscre.md       (022) 26-65-76

De - adminfscre

Un sindicat incluziv și sustenabil pentru tineri

Membrii Organizației de Tineret din cadrul Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova au participat recent la Conferința internațională „Un sindicat incluziv și sustenabil pentru tineri”, organizat de către Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova. La eveniment au participat și membrii Comitetului de Tineret din cadrul Consiliului Regional Pan-european. Scopul Conferinței a fost consolidarea dialogului și a interacțiunii între sindicate, partenerii sociali și tineret în vederea dezvoltării sustenabile și consolidării mișcării tinerilor

De - adminfscre

Sindicaliștii au pichetat sediul Parlamentului, cerând o reformă a pensiilor echitabilă și sustenabilă, care să garanteze un trai decent beneficiarilor de pensii

Sindicaliștii au pichetat vineri, 9 decembrie, sediul Parlamentului, cerând deputaților să ia în considerație amendamentele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM) la proiectul privind reforma sistemului de pensii, care este supus dezbaterilor în prima lectură în cadrul ședinței Legislativului.

De - adminfscre

P O Z I Ț I A Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova privind modificarea proiectului de Lege pentru modificarea și completarea unor acte legislative ce țin de reformarea sistemului de pensii din Republica Moldova

Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, la 29 noiembrie 2016, i-a fost prezentat spre avizare, de către Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova, proiectul de Lege ce ține de reformarea sistemului de pensii din Republica Moldova. În urma examinării proiectului de Lege menționat, Federația Sindicală „Sănătatea”, consideră că majoritatea propunerilor înaintate de Guvern la proiectul Legii privind reformarea sistemului de pensii sunt în defavoarea cetățenilor, în deosebi ce țin de: majorarea

De - adminfscre

Propunerile Federației Sindicale „Sănătatea” cu privire la implimentarea ununi nou Regulament privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare finanțate de la bugetul de stat, subordonate Ministerului Sănătății

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova, repetat, Vă informează că Ministerului sănătății propune implimentarea unui nou proiect de Regulament privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare finanțate de la bugetul de stat, subordonate Ministerului Sănătății.

În acest context, la 25 noiembrie 2016, sindicaliștii din ramura sănătății s-au întrunit în ședință pentru a discuta noul Regulament menționat. Astfel, președinții comitetelor sindicale prezenți la ședință au menționat un șir de propuneri pentru modificare vizând noul Regulament.

Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova le-a examinat și a prezentat propunerile parvenite din colectivele de muncă la proiectul hotărârii Guvernului „Pentru aprobarea Regulamentului privind salarizarea angajaților din instituțiile medico-sanitare finanțate de la bugetul de stat, subordonate Ministerului sănătății”, plasat pe pagina web a Ministerului sănătății.

De - adminfscre

Instruirea membrilor de sindicat ai SRL “Ștefan Vodă-gaz”

Reieşind din necesităţile de perfecţionare şi dezvoltare profesională continuă și în  vederea dezvoltării abilităţilor de comunicare, FSCRE a organizat în data de 02.12.2016, un seminar de informare și instruire în teritoriu cu genericul “Informarea membrilor de sindicat, managementul organizației sindicale primare” la care au participat 25 de salariați, membri de sindicat,  ai SRL “Ștefan Vodă gaz”.

De - adminfscre

DIALOG SOCIAL

  Aurel Popovici, președintele Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova este invitat la emisiunea de informare a populaţiei cu genericul „Dialog social”, care va fi pusă pe post marți, 29 noiembrie 2016, cu începere de la ora 21.20, TV Moldova 1.