Federaţia Sindicală „Sănătatea” din Moldova, în calitatea sa de partener social în domeniul sănătăţii, a adresat scrisoarea, nr. 03-01/285 din 13.08.2019, către ministrul sănătății, muncii și protecției sociale, dna Ala Nemerenco, prin care menționează că, în conformitate cu art.31 din Acordul de asociere între Republica Moldova şi Uniunea Europeană, părțile își consolidează dialogul și cooperarea cu privire la promovarea Agendei privind munca decentă a Organizației Internaționale a Muncii (OIM), politica
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova informează, conducătorii instituţiilor medico-sanitare publice, farmaceutice şi de învăţământ și preşedinţii organizaţiilor sindicale membre ale Federaţiei Sindicale „Sănătatea” din Moldova, că în conformitate cu Ordinul Ministerului Sănătăţii, Muncii si Protecţiei Sociale nr. 352 din 21.03.2019 și Hotărârea Biroului Executiv al Federaţiei Sindicale „Sănătatea” din Moldova nr. 23-01c din 01.03.2019 competiţiile sportive finale ale Spartachiadei XXXIII-a a lucrătorilor ocrotirii sănătăţii din Republica Moldova se vor desfăşura,
Federaţia Sindicală „Sănătatea” din Moldova, în calitate de partener social în domeniul sănătăţii, semnatar al Convenţiei colective (nivel de ramură) pe anii 2018-2021, pledează pentru modelul social european al promovării politicii sociale avantajoase lucrătorilor medicali, ceea ce presupune: un nivel ridicat al protecţiei sociale cu servicii de interes general; existenţa dialogului social, care presupune coordonarea politicilor cu acordurile colective, negociate de partenerii sociali; o atenţie deosebită acordată coeziunii sociale; un set de valori esenţiale comune, ca de pildă: politica nediscriminatorie, toleranţa, solidaritatea şi egalitatea între femei şi bărbaţi, un nivel cât mai ridicat al ocupării, creşterea durabilă şi neinflaţionistă, competitivitatea economică, calitatea vieţii şi a mediului înconjurător.
Prin Legea nr. 311 din 30.11.2018 pentru modificarea Legii nr. 289/2004 privind indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă și alte prestații de asigurări sociale au fost efectuate un șir de modificări ce vizează stabilirea, calcularea și plata indemnizațiilor din sistemul public de asigurări sociale.
Printre cele mai importante modificări care vizează drepturile și interesele salariaților trebuie menționate următoarele:
– Începând cu 1 iulie 2019 certificatul medical va fi eliberat pe suport de hârtie și în format electronic, transmis prin intermediul conexiunilor intersistemice securizate.
– Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă acordată din mijloacele angajatorului (primele 5 zile calendaristice de incapacitate temporară de muncă, însă nu mai mult de 15 zile cumulative pentru fiecare angajat pe parcursul unui an calendaristic), se stabilesc și în continuare de către angajator/angajatori în temeiul certificatului medical pe suport de hârtie, în original sau copie.
– În cazul femeilor asigurate, soţiilor aflate la întreţinerea soţilor asiguraţi, certificatul medical pentru acordarea indemnizației de maternitate se prezintă angajatorului pe format de hârtie, care, în aceeaşi zi, completează, pe versoul certificatului medical, compartimentul „Completează pontatorul” şi îl restituie femeii asigurate pentru a fi depus la casa teritorială.
– Cuantumul lunar al indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă plătite din mijloacele financiare ale angajatorului se stabilește în proporție de 75% din salariul mediu al angajatului, determinat în modul stabilit de Hotărârea Guvernului nr. 426/2004.
– Indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă, de maternitate, pentru îngrijirea copilului bolnav începând cu a şasea zi de incapacitate temporară de muncă sau după expirarea celor 15 zile cumulative plătite din mijloacele angajatorului se vor stabili, calcula și achita din mijloacele bugetului asigurărilor sociale de stat prin intermediul caselor teritoriale de asigurări sociale în baza certificatului medical, în format electronic.
Având în vedere prognozele meteorologice internaționale privind înregistrarea de temperaturi ridicate în perioada de vară, este necesar să se verifice modul în care se respectă prevederile legale în domeniul securității și sănătății în muncă precum și măsurile ce se aplică în perioadele cu temperaturi extreme pentru protecția persoanelor încadrate în muncă.
Trei reprezentanți ai Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova au finalizat cu succes ciclul de instruire din cadrul programului educațional al „Şcolii Sindicale din Moldova” (ȘSM).

(022) 26-65-76