La 23-24 martie 2017, sindicaliștii din sectorul sănătății, împreună cu alți membri ai sindicatelor naționale, au susținut angajații instituțiilor de învățământ din țară, prin pichetarea sediului Parlamentului Republicii Moldova și a clădirii Guvernului, cerând majorarea salariilor.
Protestele au fost reluate după mai bine de două luni de negocieri cu Guvernul, timp în care principalele revendicări ale sindicaliștilor așa și nu au fost satisfăcute.
La finalul acțiunii, manifestanții au adoptat o Declarație, prin care cer factorilor de decizie să soluționeze revendicările lor: egalarea salariului pentru categoria I de salarizare a RTU cu mărimea minimului de existență, începând cu 1 ianuarie 2017; majorarea cu 50 % a salariului de funcție al personalului didactic și științifico-didactic și recalcularea anuală, necondiționată, a cuantumului pensiilor pentru pensionarii încadrați în câmpul muncii.

(022) 26-65-76