În scopul sporirii capacităților și competențelor organizațiilor sindicale primare din cadrul Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova și pentru a se informa despre condițiile de muncă în care activează salariații, membri de sindicat și a studia mai detaliat problemele cu care se confruntă zi de zi membrii de sindicat, președintele FSCRE, dna Margareta Strestian a efectuat o vizită de lucru în data de 26.06.2017, la
Reieşind din necesităţile de perfecţionare şi dezvoltare profesională continuă și în vederea dezvoltării abilităţilor de comunicare, FSCRE a organizat în data de 23.06.2017, un seminar de informare și instruire în teritoriu cu genericul “Managementul eficient al sindicatului” la care au participat 30 de salariați, membri de sindicat, ai SRL “Orhei- gaz”, filiala “Rezina-gaz”.
Guvernul a aprobat, în cadrul ședinței de astăzi, 23 iunie, o serie de modificări și completări la Codul muncii al Republicii Moldova. Proiectul de lege prevede, printre altele, scutirea angajatorilor de obligația de a prezenta statele de personal inspecției teritoriale de muncă și de a elibera salariaților permise nominale de acces la locul de muncă, excluderea interzicerii perioadei de probă la angajarea tinerilor specialiști în cazul încheierii contractului individual de
Ce efecte juridice vor produce ultimele modificări operate la legea sindicatelor? Ne interesează în special dacă, de acum încolo, toate organizațiile sindicale (primare) nou-create vor fi obligate să se inregistreze la Ministerul Justiției, pentru a fi recunoscute de angajatori și a putea iniția negocieri colective.
În cadrul proeictului educațional „Formare de formatori”, lansat de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) și Institutul Muncii, la 25 octombrie 2016, a participat și Președintele Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Chimică și Resurse Energetice din Republica Moldova, doamna Margareta Strestian.
În ajunul Zilei Lucrătorului Medical şi a Farmacistului Vă aduc cele mai sincere felicitări şi înalte consideraţiuni tuturor lucrătorilor medicali. Această zi este un bun prilej de a Vă dori din tot sufletul multă sănătate, împliniri remarcabile și calde mulțumiri pentru devotamentul de care daţi dovadă în munca de fiecare zi, pentru zâmbetele şi speranţele dăruite, pentru efortul şi puterea depusă. Fie ca jurământul lui Hipocrates să Vă călăuzească mereu,

(022) 26-65-76