Astăzi, 12 septembrie 2015, a avut loc deschiderea festivă a Spartachiadei lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova, organizată de Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova în comun cu Ministerul Sănătății. La eveniment au fost prezenți viceminiștrii sănătății – dna Valentina Rotari și dl Gheorghe Țurcanu, vicepreședintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova – dl Mihail Hîncu, precum și colegi de la Federația. SANITAS (România). Oaspeții au ținut să felicite participanții cu
Obiectivul de bază şi principiile desfăşurării competiţiilor sportive au fost: păstrarea tradiţiilor sportive, competiţii cinstite, lupta fără compromis care este bazată pe relaţii de prietenie formate pe parcursul a mai multor ani.
Propunerea Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor din Moldova privind perfectarea cadrului legal în vederea achitării la timp şi integral a salariului, are drept scop responsabilizarea angajatorilor în vederea asigurării respectării drepturilor fundamentale ale salariaţilor ce ţin de remunerare pentru munca efectuată sau serviciile prestate. În susţinerea propunerii înaintate, Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova aduce un șir de argumente pe care le puteți citi AICI.
La 11-13 septembrie 2015, în incinta Casei de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”, vor avea loc competițiile finale din cadrul Spartachiadei XXX-a a lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova. Cu acest prilej Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova a invitat ministrul Sănătății, președintele Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova și va găzdui colegi de la Federația SANITAS din România. La Spartachiada vor participa circa 600 amatori ai sportului şi culturii
Federația Sindicală „Sănătatea” din Moldova s-a adresat la Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei (scrisoare nr.400 din 06.08.2015) prin care a solicitat explicațiile ce țin de criteriile de evaluare a riscurilor profesionale la locul de muncă. Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei a examinat adresarea și a RĂSPUNS.
La 4 septembrie curent a avut loc ședința Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, la care au participat membrii Executivului și consilierii Federației. În cadrul ședinței au fost puse în discuție următoarele chestiuni: 1. Informație cu privire la dialogul cu conducerea Ministerului Sănătății, din 25.08.2015; 2. Cu privire la componența nominală a Departamentelor de activitate ale Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova; 3. Cu privire la

(022) 26-65-76