Sindicatele din Republica Moldova își exprimă îngrijorarea față de situația creată în urma majorării tarifelor la energia electrică și gazele naturale pentru consumatorii finali, care va genera scumpiri în lanţ și va conduce la diminuarea veniturilor populaţiei şi ale agenților economici autohtoni. Într-o Declarație a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM) din 20 iulie curent, sindicaliștii solicită Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) să reexamineze hotărârile privind aprobarea
În adresa Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova, tot mai des, parvin informații cu privire la cazurile de încălcare de către angajatori a termenilor de plată a salariului. Vă atenționăm că plata muncii, conform prevederilor actelor normative naționale și internaționale, este prioritară față de alte plăți. Ținând cont de faptul că plata integrală și la timp a salariului constituie un drept fundamental pentru fiecare salariat și familia acestuia, precum și în
În conformitate cu ordinul Ministerului Sănătății nr.582 din 14.07.2015 și hotărârea Biroului Executiv al Federației Sindicale „Sănătatea” din Moldova nr.02-01c din 14.07.2015 „Cu privire la organizarea și desfășurarea Spartachiadei XXX a lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova”, competițiile sportive finale ale Spartachiadei XXX se vor desfășura în perioada 11-13 septembrie 2015, la Casa de odihnă „Campingul din Vadul lui Vodă”. Ordinul Ministerului Sănătății și hotărârea Biroului Executiv al Federației Sindicale
„Vă mulțumim că ne reprezentați…” „Spartachiada XXXI a lucrătorilor ocrotirii sănătății din Republica Moldova” „Rolul femeii în cadrul dialogului social” (19-23.07.2016) Pareteneriatul social în sfera muncii, 22-24.06.2016 „NU agresați cadrele medicale”, Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime” „NU agresați cadrele medicale”, scuarul Ministerului Agriculturii ȘEDINȚA BIROULUI EXECUTIV, 14.06.2016 Parteneriatul social în sfera muncii, 25-27.05.2016 „NU agresați cadrele medicale!” Spitalul Clinic Republican „NU agresați cadrele medicale!” Institutul de Neurologie
organizaţiei sindicale primare”. Seminarul s-a desfăşurat în incinta SRL “Floreşti-gaz,” întrunind 27 de salariaţi, membri de sindicat din cadrul filialelor “Drochia-gaz” şi “Soroca-gaz”. Cu un mesaj de salut prezent la deschiderea seminarului a fost domnul Valeriu Garabajiu, director SRL “Floreşti-gaz”, în cadrul careia a vorbit despre necesitatea instruirii continuă pe diferite tematici a salariaţilor din cadrul întreprinderii.

(022) 26-65-76