În incinta Institutului Muncii şi-a început lucrările prima sesiune a seminarului, organizat de PSI în colaborare cu Federaţia ABVAKABO/FNV din Olanda şi Federaţia SKTF din Suedia „Parteneriatul social în sfera muncii. Negocierea colectivă”, care-şi va desfăşura lucrările în perioada 7-8 iunie 2011. Formatorii seminarului şi-au pus drept scop crearea şi dezvoltarea la participanţi a abilitaţilor de negociere în sfera muncii. La seminar participă activişti sindicali ai Sindicatului „Sănătatea”, „SINDASP”, Uniunea
În anul curent, Sindicatul „Sănătatea”în colaborare cu Institutului Muncii a lansat Programul de calificare suplimentară la studii superioare „Parteneriatul social în sfera muncii”, specialitatea „Negociator în sfera muncii”, pentru liderii organizaţiilor sindicale, membre ale Sindicatului „Sănătatea”. Scopul Programului este dezvoltarea competenţelor profesionale şi sociale ale formabililor; formarea şi dezvoltarea competenţelor necesare pentru crearea şi menţinerea climatului economic, social şi psihologic favorabil dezvoltării organizaţiei, unităţii economice. Programul este corelat cu stipulările
La 7 iunie curent, întreaga mişcare sindicală din Republica Moldova va marca Ziua Sindicalistului. Această dată n-a fost aleasă întîmplător, în anul 2007 ca rezultat al fuzionării Confederaţiei Sindicatelor din Republica Moldova şi Confederaţiei Sindicatelor Libere „Solidaritate” din Republica Moldova a fost creată Confederaţia Naţională a Sindicatelor din Moldova (CNSM). După cum s-a comunicat la CNSM, „în această zi în toată republica va avea loc un şir de manifestări şi
Pe 18 aprilie 2011 în incinta Casei Sindicatelor va avea loc şedinţa în plen a Consiliului Republican al Sindicatului „Sănătatea” din Republica Moldova Ordinea de zi: Cu privire la Raportul anual 2010. Cu privire la executarea bugetului sindical pe anul 2010 şi planul pe 2011. Cu privire la confirmarea împuternicirilor noilor membri ai Consiliului Republican. Probleme financiare

(022) 26-65-76